Top 5 atrakcji gminy Wolin
Gmina Wolin leży w malowniczej okolicy – nad Zalewem Szczecińskim, cieśniną Dziwną i nad Morzem Bałtyckim. Znaczna część jej obszaru zajmuje wyspę Wolin, której wyjątkowa przyroda została objęta ochroną w ramach Wolińskiego Parku Narodowego. Gmina zadowoli nie tylko miłośników aktywnego wypoczynku, ale także tych którzy poszukują relaksu i okazji do spotkań z historią.
1) Marina i basen jachtowy
Kameralny i przyjazny port jachtowy położony nad rzeką Dziwną, łączącą Zalew Szczeciński z Morzem Bałtyckim. Mieści ponad 30 jachtów, a do dyspozycji turystów są pokoje noclegowe z klimatyzacją, sala konferencyjna i zaplecze socjalne. Doskonałe miejsce dla pasjonatów turystyki wodnej.
2) Skansen Centrum Słowian i Wikingów
To doskonale wykonane rekonstrukcje zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych wczesnośredniowiecznego Wolina. Repliki mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat czekają na odwiedzających we wnętrzach wiernie odwzorowanych chat. Ponadto turyści mają możliwość poznania pracy oraz życia przodków w praktyce. Wszystko w fantastycznej atmosferze i towarzystwie rzemieślników ubranych w historyczne stroje. Od przeszło 25 lat odbywa się tutaj Festiwal Słowian i Wikingów, który jest jedną z największych tego typu imprez w Europie. Prezentowane są warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się występy zespołów muzyki i tańca dawnego, regaty i rejsy, inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów oraz wielkie bitwy na ponad 700 wojów.
3) Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego
Obowiązkowy punkt na turystycznej mapie gminy Wolin. Założona w 1966 roku placówka kulturalna oferuje zarówno stałe, jak i zmienne wystawy archeologiczne. Zwiedzający mogą poznać okres największej świetności miasta z przełomu X i XI wieku oraz najwcześniejszy okres osadnictwa na wyspie Wolin. Warto również zobaczyć pięknie i precyzyjnie wykonaną makietę przedstawiającą Wolin na przełomie XIX i XX wieku.
4) Kościół św. Mikołaja
Był jednym z trzech kościołów założonych w średniowieczu w Wolinie i jedynym, który pozostał do dziś. Usytuowany w południowej części czworobocznego rynku zajmującego centralny punkt miasta o regularnej siatce ulic. Pierwsze wzmianki historyczne o świątyni pochodzą z 1288 roku. Najstarsze struktury budowlane w obrębie kościoła, to dolna partia głównego trzonu wieży i dolna sekcja środkowej części ściany wschodniej.