Top 5 atrakcji gminy Kobylanka
Gmina Kobylanka położona jest na Nizinie Szczecińskiej. Północną granicą jest skraj Puszczy Goleniowskiej, zaś południową jezioro Miedwie, które stanowi prawdziwą gratkę dla żeglarzy i miłośników sportów wodnych. Od strony lądu, otoczona lasami stwarza niemal idealne warunki dla grzybiarzy i pasjonatów pieszych wędrówek na łonie natury.
1) Jezioro Miedwie
To piąte pod względem wielkości jezioro w Polsce. Otaczające jezioro łąki i mokradła są miejscem gniazdowania wielu gatunków ptactwa wodnego. Niezwykle bogaty jest również świat roślinny. W Morzyczynie wybudowano amfiteatr, który zatopiony jest częściowo w jeziorze, a przykrywający całą konstrukcję dach ma postać potężnego żagla wygiętego przez wiatr. Wzdłuż brzegu zbudowano oświetlone ścieżki rowerowe i spacerowe. Odbywają się tutaj liczne imprezy oraz koncerty. Latem piękna plaża gości miłośników wody oraz kąpieli słonecznych. To doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu. Dla zwolenników aktywności w bardziej lądowym wydaniu czekają doskonałe warunki do Nordic Walkingu, przejażdżek konnych oraz wycieczek pieszych i rowerowych.
2) Jesienny Jarmark Wsi Zachodniopomorskiej
?Złota Dynia?
Coroczny jarmark, wielki festyn reprezentujący między innymi regionalne produkty kulinarne. Organizatorem jest Gmina Kobylanka oraz Koło Gospodyń Wiejskich Morzyczyn ? Zieleniewo. Głównym tematem przeróżnych wariacji kulinarnych jest oczywiście dynia. Tylko tu można zobaczyć rekordowe okazy oraz 300 odmian tego warzywa.
3) Rekowo
Nie wszyscy mogą zamieszkać na wsi, ale każdy może przyjechać do Rekowa, aby zregenerować siły i spotkać się z polską gościnnością. Czas tu płynie wolniej. Spacery, przejażdżki rowerowe, a także wyprawy na grzyby i jagody. Tak wiele ma do zaoferowania Rekowo, najmniejsza i najstarsza miejscowość w gminie. Ta swoista i niepowtarzalna miejscowość nadal posiada tradycyjny układ budynków z dużymi zagrodami. Nie bez powodu bowiem stała się atrakcyjnym miejscem wypoczynku.
4) Lipa ?Wieniec zgody?
Pomnik przyrody i symbol gminy Kobylanka. To także symbol pokoju z 1460 roku, zawartego pomiędzy Stargardem, a Szczecinem. W Kobylance, na placu w centrum, stoi fontanna z przedstawieniem słynnej lipy. Wokół ustawiono 10 płyt kamiennych symbolizujących 10 sołectw gminy. Wszystko jest zaaranżowane na wzór celtyckiego kromlechu, podobnego do tego w Stonehenge.
5) Lapidaria
Najstarsze lapidarium gminy mieści się w Kobylance. Zgromadzono na nim żeliwne krzyże nagrobne z XVIII i XIX w. zwiezione z kilku ewangelickich cmentarzy regionu. Lapidarium w Cisewie powstało na terenie historycznego cmentarza z XIX wieku, a jego głównym elementem jest obelisk poświęcony poległym podczas I wojny światowej. Lapidarium w Morzyczynie nadano formę ?Parku Pamięci? utworzonego z ocalałej i uporządkowanej części dawnego cmentarza ewangelickiego, jej centralnym elementem jest drewniana kapliczka z kamiennym krzyżem. Lapidarium w Motańcu zlokalizowano na terenie cmentarza ewangelickiego z XVIII wieku, na który wiedzie brama utworzona z ceglanych słupów i ażurowego zwieńczenia z napisem ?Motaniec cmentarz 1777?.