Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach
Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach to ekspozycje geologiczne, etnograficzne oraz wystawy prezentujące ekosystemy wraz z bytującymi tam zwierzętami. W ogrodzie znajdują się woliery zamieszkiwane przez drapieżne ptaki – bieliki i sowy. Ptaki przebywają pod opieką muzeum, ponieważ nie są w stanie samodzielnie żyć na wolności.
Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach to 5 sal z wystawami, o łącznej powierzchni 900 m?.
Ekspozycje w Muzeum pokazują, jak różnorodna jest przyroda Wolińskiego Parku Narodowego. Z bliska można przyjrzeć się ekosystemom, które są charakterystyczne dla tego obszaru i zwierzętom, które w nich żyją.
Jako że ok. 60% powierzchni parku to środowisko wodne i nieleśne, wystawy, które je przedstawiają, są najbogatsze w eksponaty i przez to najciekawsze. W Muzeum można posłuchać np. o bieliku, który niesie upolowaną ofiarę, a także o atakujących batalionach czy fokach, które odpoczywają na brzegu morza. W Wolińskim Parku Narodowym w ekosystemach leśnych żyją gatunki specyficzne dla całej wyspy Wolin, czyli: jeleń, sarna, dzik czy lis. W Muzeum można też stanąć oko w oko z największym ssakiem Europy – żubrem.
Wystawa geologiczna i etnograficzna również zasługują na uwagę.
Dla każdego odwiedzającego Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego dostępne bezpłatne audioprzewodniki. Prezentują one atrakcyjne materiały edukacyjne w języku polskim, angielskim i niemieckim, z podziałem na dzieci i dorosłych oraz audiodeskrypcją, która niezbędna jest dla osób niedowidzących. Na terenie Muzeum znajduje się też ekran interaktywny (infokiosk) z edukacyjną grą dla najmłodszych. Tutaj można także nabyć ciekawe pamiątki, publikacje o regionie, mapy, przewodniki, widokówki oraz wydawnictwa własne o Wolińskim Parku Narodowym.
Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, jak również dla rodzin z wózkami dziecięcymi. Schody z ulicy do głównego wejścia można pokonać przechodząc przez bramę główną WPN z podjazdem około 30 metrów na lewo od schodów.
Więcej zdjęć z Muzeum – przejdź na stronę Wolińskiego Parku Narodowego.