Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie to skansen, a w nim kilkanaście replik budynków z wczesnośredniowiecznego Wolina. Latem często można spotkać tutaj pracujących rzemieślników ubranych w historyczne stroje. Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG ? VINETA WOLIN organizuje warsztaty archeologii eksperymentalnej, warsztaty dla dzieci i młodzieży, obchody pogańskich świąt oraz jedną z największych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie – Festiwal Słowian i Wikingów.
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie to osada położona nad rzeką Dziwna w Wolinie, na wyspie. Dojechać do niej można tylko od strony Recławia. Widać ją z mostu prowadzącego do miasta. Jedynie podczas organizowanego przez Centrum Festiwalu Wikingów dostać się do niej można po moście pontonowym między Wolinem a osadą.
Centrum Słowian i Wikingów to rekonstrukcja zabudowań wczesnośredniowiecznego Wolina, czyli datowanych na okres od IX do XI wieku. Prace rekonstrukcyjne realizowane są tutaj na podstawie wykopaliskowych badań archeologicznych prowadzonych w tym mieście od ponad 100 lat.
Osada to obecnie skansen, w którym można obejrzeć 12 zrekonstruowanych chat. Każda o charakterystycznej konstrukcji: zrębowej, palisadowej, plecionkowej i międzysłupowej. Jest tu także brama z fragmentem palisady, są drewniane drogi i trzy wiaty warsztatowe.
Zwiedzając zabudowania mieszkalne i rzemieślnicze w Centrum Słowian i Wikingów możemy wyobrazić sobie, jak wyglądało życie codzienne ludzi dawniej, w jakich warunkach mieszkali i jak pracowali. Chaty są wyposażone w meble, narzędzia i przedmioty codziennego użytku stylizowane na te sprzed 1000 lat.
Co ciekawe, wszystkich eksponatów i całe wyposażenie w Centrum można nie tylko oglądać, ale też dotykać, korzystać z narzędzi, siadać na ławach i krzesłach, poleżeć na łóżku. Po prostu poczuć się, jak mieszkaniec dawnej osady słowiańskiej.
Na terenie grodu znajduje się także ?historyczny? plac zabaw – specjalnie przygotowany do dostarczania zabaw małym i dużym.
W osadzie można wziąć udział w pokazach i warsztatach dawnych rzemiosł. Można na przykład ?wyprodukować? własną kulkę z filcu czy ulepić miseczkę. Ma to uświadomić odwiedzającym, że w czasach średniowiecza wszystko, od najdrobniejszych przedmiotów codziennego użytku, po domy, trzeba było wykonywać ręcznie, przy użyciu prostych narzędzi. Zwiedzający mogą podpatrzeć, jak rzemieślnicy, ubrani w stroje z epoki, je tworzą, a także spróbować swoich sił.
Festiwal Słowian i Wikingów organizowany jest w Wolinie w pierwszy weekend sierpnia. Impreza ma charakter międzynarodowy i co roku przyciąga 30 tysięcy osób. Na wydarzenie przybywa ok. 1500 uczestników z ponad 20 krajów, ze wschodniej i zachodniej Europy. Podczas Festiwalu odbywają się walki wojów wolińskich z wikingami i zabawy, toczy handel, prezentowane jest rzemiosło i rękodzieło tamtych czasów. Można poznać dawne techniki kowalskie, produkcji smoły, wytopu żelaza, wyrobu pieczęci i wielu innych rzemiosł i obyczajów. Można też odbyć rejsy replikami łodzi Słowian i Wikingów oraz posłuchać dawnej muzyki.
Strona Centrum Słowian i Wikingów
Zobacz też: Wolin – top 5 atrakcji gminy