Fort Zachodni w Świnoujściu
Fort Zachodni w Świnoujściu przeznaczony był do obrony wejścia do portu oraz podjęcia ewentualnej walki z okrętami na morzu. Goście mogą obejrzeć dziedziniec fortu, wieżę, podziemia oraz stanowiska artyleryjskie i salę muzealną. Wiele eksponatów zostało odnalezionych w forcie i w jego okolicy.
Fort Zachodni w Świnoujściu ulokowany jest na ulicy Jachtowej 1.
Obiekt zbudowany został w latach 1856-61. Na początku był niewielką redutą artyleryjską. W latach 1878-87 rozbudowany został do rozmiarów ciężki, ufortyfikowanej baterii nadbrzeżnej. Był otoczony fosą wodną i wchodził w skład zachodniego kompleksu warownego.
W okresie I wojny światowej był miejscem dla baterii 4 ciężkich dział nadbrzeżnych kalibru 210 mm. Zlikwidowana ona została później, na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego.
Podczas II wojny światowej stacjonowała bateria kalibru 150 mm dla Szkoły Artylerii Kriegsmarine. Pod koniec wojny bateria wzięła udział w walkach pod Dziwnowem i Wolinem.
Po wojnie Fort Zachodni w Świnoujściu zajmowali Rosjanie, którzy zainstalowali tutaj swoją baterię nadbrzeżną, z działami produkcji amerykańskiej. W latach 60-tych port nie był użytkowany i ulegał niszczeniu. W latach 70-tych w podziemiach znajdowały się magazyny warzyw i owoców PSS ?Społem?. Obiekt ulegał dewastacji jeszcze szybciej, Trwało to do 2001, kiedy to fort wydzierżawili członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fortów ?Reduta?.
W forcie zorganizowali wiele spektakli artystycznych i przyjęli pierwszych turystów.
Od czerwca 2004 roku Fort Zachodni w Świnoujściu można zwiedzać – jest on zabytkiem architektury militarnej.
Od 2008 roku w obiekcie funkcjonuje Muzeum Historii Twierdzy.
W samym forcie i w okolicy znaleziono wiele eksponatów muzealnych.
Odwiedzający mogą też obejrzeć unikalne obiekty fortyfikacyjne z okresu I i II wojny światowej, które znajdują się w jego sąsiedztwie.
Fort Zachodni stanowił niegdyś jedno z czterech dzieł fortecznych, które wzniesione zostały u ujścia Świny i przeznaczone zostały do obrony tutejszej twierdzy.
Podczas zwiedzania fortu dowiemy się, jak wyglądała sztuka fortyfikowania i inżynierii wojskowej XIX i XX wieku. Możemy poobcować z przyrodą – z wieloma gatunkami zwierząt i roślin, które w tym malowniczym zakątku znalazły swój azyl.
Fort Zachodni w Świnoujściu czynny jest przez cały rok.
Można go zwiedzać samodzielnie po wytyczonym szlaku. Na trasie znajdują się: dziedzińce, wieża kierowania ogniem, podziemia, stanowiska artyleryjskie na galerii oraz sala muzealna. Zwiedzający mają także możliwość ?pokręcenia? prawdziwymi armatami przeciwlotniczymi. Szlak oznaczony jest strzałkami w językach polskim, niemieckim i angielskim. Zwiedzanie zajmie nam około 1 godziny.
W forcie znajduje się punkt małej gastronomii.
Parking znajduje się przed wejściem do fortu.
Strona fortu: www.fortzachodni.pl