Latarnia morska w Świnoujściu
Latarnia morska w Świnoujściu stoi u wejścia do portu, na ulicy Bunkrowej 1. Jest najwyższą tego typu budowlą nad Bałtykiem i najwyższą ceglaną latarnią morską na świecie – ma 64,8 m wysokości. Budynek miał zostać zburzony podczas wycofywania się wojsk niemieckich z Pomorza, jednak latarnik nie wykonał rozkazu i nie wysadził jej. W latarni mieści się ekspozycja morska.
Latarnia morska w Świnoujściu została zbudowana w połowie XIX wieku. Pierwszy raz rozbłysła 1 grudnia 1857 roku.
Obiekt budowano prawie 3 lata. Fundamenty latarni posadowione zostały na wbitych w grunt palach, żeby zapewnić stabilność budowli. Wieżę latarni osadzono na dwukondygnacyjnym budynku z czerwonej cegły, który pełnił funkcje mieszkalne dla latarników i ich rodzin. Sama latarnia wykonana jest z żółtej cegły – jest najwyższym ceglanym obiektem tego typu na świecie. Niestety, pierwszy materiał, z którego została zrobiona, był słabej jakości, bo reagował na warunki atmosferyczne. Tak więc pierwszy remont latarni przeprowadzony został już kilka lat po jej uruchomieniu. Poza tym ośmiokątny przekrój wieży latarni także okazał się nietrafionym pomysłem. Podczas przebudowy w latach 1902-1903 zmieniono jej kształt na cylindryczny.
Dziś latarnia morska w Świnoujściu jest jego wizytówką i jedną z największych atrakcji turystycznych na polskim wybrzeżu. Ma wysokość 68 metrów i ma 300 kamiennych schodów. Można wdrapać się nimi na taras widokowy.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Pana Józefa Cięciela przewodniczącego Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Miłośników Latarni Morskich oraz pomagającej mu Pani Ani Olejniczak funkcjonuje dziś utworzone w przyległym do latarni budynku muzeum.
Ze względu na trudne warunki nawigacyjne na Odrze, na południe od Świnoujścia, latarnia oprócz światła białego emituje także światło czerwone. Od 1958 roku pełni rolę radiolatarni i wysyła sygnał rozpoznawczy ?SW? wg alfabetu Morse?a.
Muzeum działające przy latarni czynne jest codziennie, cały rok, od 10:00 do 18:00. Można w nim obejrzeć wiele ciekawych eksponatów, m.in. strój nurka, który waży 70 kg z butlami po 12 kg każda, a także żarówkę z latarni o mocy 4.200 W. Przed wejściem do budynku stoją stare łodzie rybackie.
Na latarnię można dotrzeć wieloma drogami. Drogą morską – stateczki wycieczkowe w sezonie letnim pływają tu codziennie. Można dotrzeć pieszo albo dojechać autobusem miejskim odchodzącym z nabrzeża Warszów.
Wejście na wieżę jest płatne.
Latarnia jest czynna codziennie, cały rok.
Poznaj inne latarnie zachodniopomorskiego wybrzeża – kliknij!