Muzeum Narodowe w Szczecinie - gmach główny
Główny gmach muzeum mieści się przy majestatycznych tarasach widokowych – Wałach Chrobrego, w ich centralnej części. Muzeum Narodowe w Szczecinie jest jednym z najbardziej znanych i reprezentacyjnych budynków miasta. Monumentalną budowlę zaprojektował Wilhelm Meyer-Schwartau – niemiecki architekt, ówczesny radca budowlany Szczecina. Zgrabnie nawiązał on do tradycyjnych form, łącząc je z awangardą. Gmach stanął w 1913 roku i od początku miał stanowić siedzibę muzeum. Jest to największa instytucja kultury na Pomorzu Zachodnim, łącznie we wszystkich oddziałach sprawująca opiekę aż nad 150 tysiącami obiektów.
Poza wieloma wystawami stałymi zobaczymy tu efektowne ekspozycje czasowe. Muzeum organizuje również lekcje muzealne, wernisaże, wykłady i wydarzenia.
W gmachu głównym odnajdziemy wyjątkowe zbiory archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze, przykłady sztuki pomorskiej i europejskiej, a także eksponaty z Afryki Azji i Oceanii. Tuż po wojnie udało się zabezpieczyć przedmioty pozyskane na terenach dawnych kolonii niemieckich. Sporą część eksponatów z tych okolic zgromadzono w latach 70. i 80. XX wieku, po przeprowadzeniu etnologicznych wypraw muzealnych, głównie do Afryki i Peru. Wystawy stałe stanowią: antyczne korzenie Europy, afrykańska wioska, maski, lalki i marionetki, sztuka Afryki, sztuka średniowieczna na Pomorzu i sztuka pomorska z XVI i XVII wieku.
Poza jedną z największych w kraju ekspozycji zabytków kultur pozaeuropejskich, znajdziemy tu zbiory związane z morzem. Fragment Muzeum Narodowego stanowi wystawa Muzeum Morskiego, które w 1950 roku zostało jego oddziałem. Warto przyjrzeć się tu modelom jednostek pływających, zbiorom techniki okrętowej, urządzeniom portowym i sprzętom nawigacyjnym.
Poza wystawą w gmachu głównym, Muzeum Narodowe w Szczecinie sprawuje pieczę nad wydziałami, znajdującymi się w innych częściach miasta. Każdy z oddziałów mieści się w wartym obejrzenia gmachu, a na swoich salach eksponuje wyjątkowe zbiory.