Muzeum Regionalne w Wolinie
Muzeum Regionalne w Wolinie w pierwszej sali prezentuje wystawy dotyczące wczesnego średniowiecza, czyli czasów największej świetności miasta. Wśród eksponatów znajdziemy przedstawienia boga Świętowita, kompas słoneczny, model portu czy grób skazańca. W kolejnych salach poznamy rzemiosła jakimi trudnili się Wolinianie, zobaczymy eksponaty prehistoryczne, wystawę dotyczącą życia Johannesa Bugenhagena, kolekcję map Pomorza oraz zajrzymy w karty historii współczesnej.
Muzeum Regionalne w Wolinie mieści się na ulicy Zamkowej 24.
W muzeum mieszczą się zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne dotyczące dziejów miasta Wolina i jego okolicy. Znajduje się tutaj także unikatowa kolekcja fotografii obrazujących życie na Pomorzu Zachodnim po 1945 r. W muzeum działa również biblioteka, dostępna dla wszystkich chętnych.
Otwarcie Muzeum Regionalnego w Wolinie nastąpiło 22 lipca 1966 roku, choć pierwsze wystawy w Wolinie odbywały się już w latach 30-tych XX w. Jedna z nich została zorganizowana w sali szkoły przy ulicy Zamkowej (dziś już tego budynku nie ma), w której w tym czasie mieściła się pracownia kierownictwa wykopalisk archeologicznych.
Pierwsza wystawa po II wojnie światowej miała miejsce w Wolinie w 1952 roku. Znajdowała się w budynku Stacji Archeologicznej, też przy ulicy Zamkowej 16. Pokazane na niej eksponaty były wynikiem badań archeologicznych, które zostały przeprowadzone po 1945 roku. Wystawa była hitem, o czym świadczą odwiedziny wielu wybitnych gości, którzy zostawili swoje wpisy w pamiątkowej księdze. Wystawa obejmowała dzieje Wolina od IX do XII wieku.
Popularność Muzeum Regionalnego w Wolinie nie słabła po otwarciu. Od lipca do grudnia 1966 roku placówkę zwiedziło około 4 tysięcy osób. Pierwszym kierownikiem muzeum został mgr Ireneusz Rupp z Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie. Jednak do rozwoju miejsca przyczynił się mgr Andrzej Kaube, którego imię dziś nosi Muzeum. Był to jeden z najlepszych muzealników na Pomorzu Zachodnim. Za czasów jego kierowania placówką, liczba zwiedzających wzrosła do 42 tysięcy osób (dane z 1988 roku).
Dzięki jego pasji, fotografii, dziś możemy oglądać, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Pomorza Zachodniego po 1945 roku.
Strona Muzeum Regionalnego w Wolinie
Zobacz też: Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie