Nadmorska Kolej Wąskotorowa
Nadmorska Kolej Wąskotorowa swój pierwszy kurs odbyła w 1896 roku. Przez długi czas służyła mieszkańcom nadmorskich miejscowości jako środek transportu. Obecnie odremontowana kolej i jej stacje są kultową atrakcją turystyczną. Wąskotorówka kursuje pomiędzy Gryficami a Pogorzelicą. Linia kolejowa przebiega przez 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal. Na obu trasach znajdziemy wiele atrakcji turystycznych. Ponadto na dworcach w Pogorzelicy i Rewalu organizowane są imprezy tematyczne.
Trasa Gryfice – Pogorzelica, o długości 39,4 km, obejmująca w sumie 15 stacji – kliknij po szczegóły
- Popiele
- Rybokarty
- Niedźwiedziska
- Modlimowo
- Paprotno
- Karnice
- Dreżewo
- Trzęsacz
- Rewal
- Śliwin
- Niechorze Latarnia
- Niechorze Gł.
- Pogorzelica Sandra
- Pogorzelica
Trasa Trzęsacz – Pogorzelica, odcinek nadmorski o długości 9,9 km, obejmujący 7 stacji, zlokalizowanych na terenie gminy Rewal – kliknij po szczegóły
- Trzęsacz
- Rewal
- Śliwin
- Niechorze Latarnia
- Niechorze Gł.
- Pogorzelica Sandra
- Pogorzelica
Kolej wyjeżdża codziennie pierwszym kursem o godz. 8:40 z zajezdni w Gryficach. Po dotarciu do Trzęsacza pociąg kursuje dalej wahadłowo na trasie Trzęsacz – Pogorzelica – Trzęsacz.
Ostatni kurs wąskotorówki jest kursem powrotnym do lokomotywowni w Gryficach.
Nadmorska wąskotorówka swój pierwszy kurs odbyła w 1896 roku. Przez długi czas służyła mieszkańcom nadmorskich miejscowości jako środek transportu. Obecnie odremontowana kolej i jej stacje są kultową atrakcją turystyczną. Kolejka kursuje na trasach Gryfice ? Pogorzelica i Trzęsacz ? Pogorzelica. Na obu trasach znajdziemy wiele atrakcji turystycznych. Ponadto na dworcach w Pogorzelicy i Rewalu organizowane są imprezy tematyczne.
Nadmorska Kolej Wąskotorowa ruszyła 1 lipca 1896 roku w trasę z Gryfic do Niechorza i była to jej pierwsza podróż. Korzystając z tego rodzaju komunikacji, można wyobrazić sobie te dawne czasy. W których nie było ani odpowiedniej infrastruktury drogowej, a transport samochodowy nie był powszechny tak, jak dziś. Koleje, tzw. dojazdowe, były najbardziej optymalnym środkiem komunikacji masowej, które pozwalały turystom szybkie i wygodne dotarcie do miejscowości nadmorskich.
Początkowo kolej poruszała się po torach o rozstawie 750 mm, a dopiero od 1912 roku poszerzono rozstaw szyn do 1000 m.
Od 11 maja 1995 roku, kolej została wpisana do rejestru zabytków.
Jeszcze u schyłku lat 90. XX w. trasa Gryfickich Kolei Dojazdowych wynosiła 61 km. Niestety, ze względu na zły stan mostu w Nowielicach oraz złą kondycję torowisk podjęto decyzję o zamknięciu odcinka linii z Trzebiatowa do Pogorzelicy. Po przejęciu infrastruktury kolejowej przez samorząd gminy Rewal, nie udało się niestety uruchomić zamkniętej przez PKP trasy i obecnie krańcowym punktem jest stacja w Pogorzelicy.
Różne były losy tej Gryfickiej Kolei Dojazdowej. Do jednego z ciekawszych należy wątek kenijski – waśnie z afrykańskiego kraju nadeszła oferta jej wykupienia, gdy PKP chciały ją sprzedać z powodu nieopłacalności. Na szczęście kolej została pod opieką włodarzy Rewala i powróciła na tory w 2002 roku, po dłuższej przerwie. Części dawnej trasy nie udało się odbudować po zniszczeniach, jakie dokonał czas.
Dziś rewalska ciuchcia jest kultową atrakcją i symbolem nadmorskiej gminy Rewal. 1 czerwca 2009 roku przejechał się nią ówczesny Prezydent RP Lech Kaczyński, który wtedy przebywał na polskim wybrzeżu.
Przez lata przywrócono świetność kolejce. Zmodernizowane zostały: stara linia kolejowa na trasie Trzęsacz-Pogorzelica, wymieniono podkłady i szyny na odcinku o długości 10 km, odnowiono tabor kolejowy: 2 lokomotywy spalinowe i stare wagony, które zostały wyposażone w ogrzewanie i nowoczesne toalety. Wyremontowano dwa zabytkowe budynki dworcowe w Rewalu i Pogorzelicy i wybudowano trzy nowe dworce: w Trzęsaczu, Śliwinie i przy latarni morskiej w Niechorzu. Niestety, nie odrestaurowano budynku starego dworca w centrum Niechorza.
Z kolejki mogą korzystać zarówno odbiorcy indywidualni, jak również grupy zorganizowane, przez cały rok. Po sezonie w ofercie jest możliwość wynajęcia pociągów pozazakładowych.
Co zwiedzić w Rewalu? Aleja Róż i Zakochanych w Rewalu, Park Wieloryba w Rewalu