Podziemne Trasy Szczecina
Pod ulicami Szczecina skrywa się drugie, podziemne miasto. Jego fragmenty można można obejrzeć podczas wycieczek z przewodnikiem. Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne to udostępnione do zwiedzania schrony z okresu II wojny światowej. Do ich budowy wykorzystano XVIII-wieczne pozostałości fortyfikacji miejskich – Twierdzy Szczecin (niem. Festung Stettin). Całość oparta jest aż na pięciu kondygnacjach, sięgających 18-metrów wgłąb ziemi. To aż 2,5 tysiąca m2 podziemnych korytarzy, o grubości ścian do 3 metrów. Podczas nalotów na Szczecin schron mieścił około 5 tysięcy osób. Prawdopodobnie stanowi on największy w Polsce schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej dla ludności cywilnej. Po włączeniu Szczecina do terytorium Polski obiekt przekształcono na schron przeciwatomowy, gdzie odbywały się szkolenia obrony cywilnej.
Do dziś nie do końca wiadomo jak rozległe są podziemne korytarze pod miastem, szacuje się, że mogło tu istnieć niemal 800 bunkrów publicznych i niezliczone bunkry prywatne. Niektóre doniesienia sugerują, że pod Szczecinem zbudowano system korytarzy tworzących całe podziemne miasto, nie wszystkie jednak łączą się ze sobą.
Jako ciekawostkę należy podkreślić, że klatkę schodową schronu zaprojektował niemiecki inżynier Ulrich Finsterwalder. Był on znany jako kierujący budownictwem betonowych statków w czasie II wojny światowej. Jeden z okrętów osiadł na mieliźnie Jeziora Dąbie, gdzie możemy podziwiać go do dziś.
Wszystkie wycieczki po podziemnym Szczecinie rozpoczynają się przy peronie 1 szczecińskiego Dworca Głównego. Tutaj spotkamy się z przewodnikiem, zakupimy bilet i otrzymamy niezbędny sprzęt. Możemy wybrać jedną z trzech proponowanych tras – „II wojna światowa”, „Zimna Wojna – życie w PRL-u” oraz „Zwiedzanie z dreszczykiem”.
Podczas zwiedzania pierwszej trasy poznamy tajemnice schronu przeciwlotniczego LSR – Luftschutz Räume i dowiemy się jak przebiegało życie w wojennym Szczecinie. Ponadto część ekspozycji nawiązuje do filmów o „Wielkiej ucieczce”. Druga trasa prowadzi przez inną część schronu. Przewodnik opowiada tu o czasach późniejszych, kiedy schron przebudowano na przeciwatomowy. Poznamy tu historie związane z życiem miejskim w czasach PRL-u. Trzecia wycieczka, to propozycja dla miłośników opowieści z dreszczykiem. Tę trasę pokonamy jedynie przy świetle latarek, przy sporej dawce adrenaliny.
Poza zwiedzaniem indywidualnym można tu zorganizować imprezę firmową w postaci gry miejskiej, urodziny czy żywą lekcję historii.