Top 5 atrakcji gminy Stepnica
Gmina Stepnica położona nad Zalewem Szczecińskim to idealne miejsce dla turystów ceniących sobie aktywny wypoczynek, jak również dla tych preferujących spokój i bliski kontakt z naturą.
1) Stepnica gminą czterech przystani
W gminie Stepnica znajdują się aż cztery przystanie żeglarskie: dwie większe w Stepnicy na Kanale Młyńskim na 300 jednostek pływających oraz druga w centrum miasta im. Kapitana Roberta Hilgendorfa na 40 jednostek. Ponadto ogólnodostępna Przystań Żeglarska w Gąsierzynie oraz należąca do inwestora prywatnego Przystań Żeglarska w Kopicach. W sumie w gminie może zacumować 400 jachtów.
2) Bieliki
Na terenie Gminy Stepnica występuje największe skupisko Bielika w Europie, a może i na świecie. Zalew stanowi doskonałą bazę pokarmową, a czyste środowisko powoduje, że można go tu spotkać w stadach liczących od 5 do 20 osobników. Dla miłośników przyrody chcących z bliska przyjrzeć się tym majestatycznym ptakom powstała specjalna oferta tzw. fotołowy, organizowane przez lokalnych rybaków rejsy łodzią motorową.
3) Stepnickie Molo
Atrakcją stepnickiej plaży jest oświetlone molo o długości 160 m z altaną i miejscami do cumowania jachtów. Molo to również doskonały punkt widokowy na wody Zalewu Szczecińskiego, na przepływające torem wodnym jednostki czy zachody słońca. W sezonie kąpielowym funkcjonuje tu plaża z międzynarodowym certyfikatem błękitnej flagi.
4) Wieża widokowa na Górze Zielonczyn
Wieża licząca 40 m wysokości stoi na 40 metrowym wzniesieniu w środku lasu w Zielonczynie i służy jako punkt obserwacyjny, informujący o zagrożeniu pożarowym. Z jej tarasu można w sezonie od kwietnia do września podziwiać krajobraz lasów Puszczy Goleniowskiej i okolicznych miejscowości. Trzeba jednak pokonać 180 schodów.
5) Park Natury Zalewu Szczecińskiego
To jedyna w swoim rodzaju w Polsce forma ochrony przyrody, utworzona z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Wybrzeża, obejmuje ok. 4000 ha łąk i pastwisk, wód Zalewu Szczecińskiego. Niemałą atrakcją dla odwiedzających park turystów są ?ekologiczne kosiarki? czyli krowy rasy Scottish Highland (szkocka wyżynna) oraz koniki polskie. Spotkać tu można wiele cennych, chronionych i rzadkich gatunków zwierząt i roślin, podziwiać krajobrazy i wypoczywać w ciszy zakłócanej śpiewem ptaków, szumem wody i drzew.