Woliery Muzeum Przyrodniczego WPNw Międzyzdrojach
Woliery Muzeum Przyrodniczego WPN w Międzyzdrojach należą do stałej ekspozycji Wolińskiego Parku Narodowego. W dużych i przestronnych wolierach mieszkają bieliki i sowy. Niezdolne do życia w naturze okazy, służą edukacji. To doskonałe miejsce, aby móc obcować z tymi majestatycznymi ptakami i dowiedzieć się czegoś o ich życiu.
Woliery Muzeum Przyrodniczego WPN w Międzyzdrojach to pomieszczenia z bardzo rzadkimi ptakami drapieżnymi: bielikami i największymi polskimi sowami – puchaczami. Są ekspozycją plenerową Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr Adama Wodziczki w Międzyzdrojach.
Parę żywych bielików Woliński Park Narodowy wystawia od lat 60-tych XX wieku. Stanowi to jedną z największych atrakcji turystycznych w Międzyzdrojach. Drugi mieszkaniec wolier, puchacz, to okaz od kilka lat objęty specjalnym programem reintrodukcji, czyli ponownym wprowadzeniem go na stare miejsca bytowania, gdzie żył, lecz wcześniej został wytępiony.
Ptaki zamknięte w wolierach nie są zdolne do życia na wolności. Za zgodą Głównego Konserwatora Przyrody służą edukacji i badaniom naukowym.
Woliery są jednym ze sposobów prezentowania fauny i flory Wolińskiego Parku Narodowego. Do innych należą ekspozycje w salach muzealnych. W Muzeum jest ich 5. Każda z nich jest trzymana w estetycznej oprawie plastycznej i z zastosowaniem specjalnych efektów scenograficznych. W salach można oglądać wielkie naturalistyczne dioramy przedstawiające typowe dla parku krajobrazy: wybrzeże Zalewu Szczecińskiego, nadmorskie klify, zmieniające się pory roku czy największych mieszkańców WPN – żubry. W dioramach pokazano też kilkadziesiąt gatunków ptaków wodnych, kormorany, gągoły, łabędzie, zimorodki, perkozy i inne. Znajduje się tu też największa w Polsce, bo licząca ponad 130 sztuk, kolekcja zdjęć samców bojownika w szacie godowej, okazu pingwina złotoczubego, a także diorama gniazda z pisklętami bielika i foki szarej, okazów żubrów z własnej hodowli oraz innych ssaków leśnych. Imponująca jest prezentacja ptaków drapieżnych i morskich, a także przybywających na zimę z dalekiej północy – lodówek, traczy, nurów, alk i innych.
Muzeum znajduje się na Górze Filaretów w białym pałacyku. Powstało z inicjatywy prof. dr A. Wodziczki – wybitnego naukowca i badacza tutejszej przyrody, inicjatora powołania na Wyspie Wolin morskiego parku narodowego. Pierwszą wystawę w tym miejscu zorganizowano w 1961 roku.