Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Jezioro Szmaragdowe to sztuczny zbiornik, położony na osiedlu Zdroje w Szczecinie. Akwen znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. Swą nazwę jezioro zawdzięcza pięknemu zabarwieniu wody. Szmaragdowy odcień to zasługa zawartości węglanu wapnia w wodzie i i odbijania się promieni światła od kredowego dna.
Na obszarze jeziora istniało niegdyś wyrobisko kredy i margla. Tutejsza kopalnia została zalana przez wodę, która wybiła z jej południowej ściany. Wszystkich pracujących tu robotników udało się uratować, ale na dnie jeziora wciąż spoczywają pozostałości górniczych urządzeń i maszyn.
Według legendy kopalnię zalał chciwy duch Skarbek, który gromadził swoje skarby w południowej ścianie wyrobiska. Gdy górniczy kilof odsłonił bogactwa, kopalnia zaczęła wypełniać się wodą.
Poza zalaną kopalnią Katharinien, w okolicy była jeszcze jedna, działająca dla pobliskiej cementowni – kopalnia kredy Friedensburg. Jej pozostałości można zobaczyć w okolicznej puszczy. Charakterystycznym elementem tego miejsca jest betonowy mostek, który był kiedyś częścią kolejki wywożącej urobek. Dziś w pobliżu można kupić kawę i wypocząć nad brzegiem na dostępnych leżakach. Z mostku rozciąga się piękny widok na całą taflę jeziora.
Wokół akwenu znajduje się wiele ciekawych szlaków spacerowych. Miłośnicy sportu z chęcią wybierają szlak przez górki, przy którym ustawiono stacje do ćwiczeń. Spokojniejszy szlak spacerowy wiedzie nad samymi wodami jeziora. Spacerowicze chętnie odwiedzają też pobliskie punkty widokowe. „Oko na Szczecin” znajduje się na Wzgórzu Widok. Wiedzie do niego żółty szlak familijny. Poza panoramą Szczecina zobaczymy tu bunkier z czasów II wojny światowej. Przy Polanie Słonecznej, na zielonym szlaku, znajdziemy kolejny punkt widokowy. Znajdowała się tu dawna restauracja (do dziś pod liśćmi odnajdziemy fragmenty posadzki) i Wieża Baresela, po której pozostały ruiny.
Warto odwiedzić jeszcze jedno miejsce – sztuczną grotę, zbudowaną na kształt naturalnej jaskini, którą na co dzień obejrzymy z zewnątrz. Aby zwiedzić jej wnętrza należy się skontaktować ze stowarzyszeniem „Za horyzont”, które się nią opiekuje.
Nad jeziorem funkcjonuje Centrum Edukacji Ekologicznej i Szkolne Schronisko Młodzieżowe.