Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu
Muzeum mieści się w budynku zwanym ?Willą Amerykanina?. Wystawy związane są z zawodem rybaka łodziowego oraz z polskim wybrzeżem. Na terenie otaczającym muzeum można oglądać drewniane łodzie rybackie. Co roku odbywa się tutaj festyn ?Święto Śledzia Bałtyckiego?. Muzeum jest także lokalnym punktem informacji turystycznej.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu powstało z inicjatywy lokalnej ludności i byłego rybaka – Henryka Gmyrka. Placówka została pomyślana jako ośrodek szerzący wiedzę o miejscowej kulturze rybackiej, wśród turystów i stałych mieszkańców.
Siedzibą Muzeum stał się niewielki budynek przy ówczesnej ulicy Marchlewskiego. Otwarcie placówki nastąpiło 11 czerwca 1994 roku. Na ekspozycję składały się eksponaty ze zbiorów marynistycznych ze Szkoły Podstawowej w Niechorzu, depozyty oraz dary. Wśród nich znalazły się narzędzia połowowe, łodzie, okazy ryb, dokumenty oraz fotografie związane z rybołówstwem morskim i jeziorowym.
Z biegiem lat zgromadzono o wiele więcej eksponatów. Muzeum też zaczęło prowadzić działalność edukacyjną. Placówka stała się miejscem spotkań stowarzyszeń. Ze wspólnej inicjatywy powstało obchodzone corocznie Święto Śledzia Bałtyckiego oraz wystawy czasowe. Dziś Muzeum Rybołówstwa Morskiego to odrębna instytucja kultury.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu upowszechnia wiedzę o tradycjach i historii ziemi Wybrzeża Rewalskiego oraz gromadzi, udostępnia i trwałe chroni zbiory. Muzeum chętnie odwiedzają nie tylko mieszkańcy regionu, dorośli i emeryci, ale też dzieci i młodzież. Muzeum zrzesza pasjonatów historii, aktywistów, animatorów i seniorów.
W sezonie letnim działalność edukacyjna skupiona jest na turystach – przybywa ich do Niechorza bardzo dużo w sezonie letnim. Pochodzą z różnych zakątków Polski.
W Muzeum dowiesz się: czym są kolorowe chorągiewki wynurzające się z dal, co to jest bałtyckie srebro, jak wypłynąć w połów i zastawić sieci, jakie tajemnicze miejsca znajdziesz w Rewalu. Poza tym spróbujesz zgadnąć kilka okolicznych zagadek archeologicznych, zabrać się w plażową podróż dookoła świata, dowiesz się czegoś o piasku, poznasz przyrządy nawigacyjne i miernicze, dowiesz się, odnajdziesz północ na niebie, zobaczysz największy skarb Muzeum, przespacerujesz się po bursztynowym lesie, zagłębisz się w morskie głębiny i odkryjesz żyjące tam stworzenia. Po wizycie w muzeum będziesz umiał odpowiedzieć na pytanie, czy w Bałtyku pływają rekiny.
Muzeum jest czynne sezonowo – od czerwca do sierpnia można odwiedzać je od poniedziałku do niedzieli, a we wrześniu od poniedziałku do soboty. Wstęp jest płatny, oprócz czwartków, w których Muzeum można zwiedzać za darmo.
Wystawy stałe, jakie można oglądać w Muzeum: Człowiek i morze, Galeria na schodach, Piaski Wybrzeży Świata, Pokój Nawigatora oraz Przyroda Bałtyku.
W Niechorzu odwiedź także: Park Miniatur Latarni Morskich