Muzeum Walk o Wał Pomorski w Mirosławcu
Muzeum wojskowe zlokalizowane w Mirosławcu skrywa w sobie wiele tajemnic dotyczących historii walk na Pomorzu Środkowym. Ekspozycja pierwszej sali ukazuje bitwy na przestrzeni dziejów: w okresie piastowskim, wojny polsko-szwedzkie, w dobie napoleońskiej i w okresie porozbiorowym. Odwiedzający mogą przyjrzeć się tu obrazom, kopiom starej broni, dokumentom, historycznemu sztandarowi LWP oraz eksponatom obrazującym powstanie Ludowego Wojska Polskiego w Sielcach nad Oką. W gablotach umieszczonych pod planszami zgromadzono zbiór plakietek, medalionów i medali, z twarzami najwybitniejszych wodzów polskich.
Sala główna Muzeum Walk o Wał Pomorski została poświęcona historii zdobycia Mirosławca. Wydarzenie to upamiętniają fotogramy i wykresy, rozkazy bojowe, plany sytuacyjne, dokumenty uczestników walk, antyhitlerowskie ulotki, odznaczenia bojowe i medale, a także artykuły z prasy wojskowej.
Prawdziwą perełką wystawy jest diorama wykonana przez genialnego artystę Stefana Garwatowskiego, przedstawiająca walki toczone przez LWP. Dodatkowym urozmaiceniem jest zestaw broni, karabinek systemu Mosin, ręczny karabin maszynowy, komplet amunicji artyleryjskiej i moździerzowej, mundury oraz ekwipunek żołnierski. Ostatnia z sal przedstawia walki Pierwszej Armii Wojska Polskiego na Pomorzu, nad Bałtykiem, Odrą i w operacji berlińskiej. W gablotach tej sali widnieją mundury żołnierzy jednostek piechoty i kawalerii, siodło i szable kawaleryjskie.
Przy głównej trasie przelotowej obok muzeum turyści podziwiać mogą cztery działa artyleryjskie i czołg T-34, będące pamiątką po walczących w Mirosławcu. W muzealnym atrium umiejscowiono rzeźbę plenerową o tematyce wojennej. W jednej z sal placówki goście mogą przyjrzeć się wystawie lotniczej, na której zaprezentowano modele samolotów przedwojennych i współczesnych, mundury pilotów oraz fotografie lotnicze.