Rzeka Drawa
Największe centra turystyczne w pobliżu dorzecza Drawy to Drawsko Pomorskie, Drawno, Czaplinek i Złocieniec. Samo dorzecze zajmuje obszar o powierzchni niemal 3300 km?. Rzeka Drawa zaczyna swój bieg w okolicach Połczyna-Zdroju i płynie dalej przez Dolinę Pięciu Jezior, jezioro Drawsko, Złocieniec, Drawsko Pomorskie, jezioro Lubie oraz Drawno i Krzyż, w którym uchodzi do Noteci. Drawa zaskakuje pięknem krajobrazu oraz wieloma zabytkami położonymi na jej szlaku. Przepływa przez Drawski Park Krajobrazowy i Drawieński Park Narodowy. Jest jedną z ulubionych rzek kajakarzy. Na turystów czeka tutaj bogata infrastruktura – przystanie, pomosty i pola biwakowe. W okolicach rozwinęło się wiele firm zajmujących się organizacją spływów kajakowych, wypożyczaniem kajaków i sprzętu wodnego. Drawa ma charakter rzeki górskiej i momentami prąd staje się bardzo wartki. Tutejszy szlak kajakowy im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły ma ok. 180 km i prowadzi od jeziora Drawsko w Czaplinku, przez Złocieniec, Drawsko Pomorskie, Drawno i Stare Osieczno, aż do ujścia Drawy do Noteci.
Na spływ można wybrać odcinek szlaku dopasowany do naszych możliwości i umiejętności, rzeka Drawa jest bowiem bardzo zróżnicowana. Początkowo przepływa się przez jedno z największych jezior na Pomorzu Zachodnim ? jezioro Drawsko. Jest to głębokie jezioro, trzeba tu uważać na wysoką falę i boczny wiatr. Płynąc dalej natrafimy na urocze krajobrazy, malownicze tereny, zróżnicowaną florę i faunę. Spływ mogą utrudnić zwalone drzewa i liczne przenoski, a także momentami dość wartki nurt. Pamiętać należy, że odcinek znajdujący się przy Poligonie Drawskim jest wyłączony ze szlaku. Najbardziej popularną trasą jest Drawno – Biwak Bogdanka, Biwak Bogdanka – Stare Osieczno. W weekendy szlak bywa obciążony, dlatego polecamy mniej popularny, a równie urokliwy odcinek od jeziora Lubie do Poligonów Drawskich. Początkujący kajakarze mogą również wybrać szlak na Korytnicy, która jest rzeką spokojniejszą i łatwiejszą niż Drawa.
Rzeka Drawa jest chętnie odwiedzana przez amatorów wędkowania. W Drawie i Korytnicy żyje bowiem około 40 gatunków ryb, nawet rzadko spotykanych, takich jak: głowacz białopłetwy, piekielnica, strzebla potokowa, różanka, piskorz, śliz. Ponadto złowić tu można szczupaki, leszcze, płocie, węgorze, jazie, certy i okonie. Ulubionym odcinkiem wędkarzy jest jednak fragment o wartkim nurcie i charakterze górskim, tu można złowić łososia, pstrąga i lipienia. Występują tu także dwa rodzaje minogów ? strumieniowy i rzeczny.