Centrum Dialogu Przełomyprzy Placu Solidarności w Szczecinie
Centrum Dialogu Przełomy powstało jako szczególny, najnowszy oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jest to przestrzeń dialogu, spotkań i dyskusji na temat historii najnowszej – zarówno miasta, Polski, jak i całej Europy. Oddział mieści się w symbolicznym miejscu, związanym ze strajkami Grudnia ?70. Na odnowionym placu Solidarności, będącym dachem podziemnego muzeum, stoi pomnik ofiar zamieszek, rzeźba Anioła Wolności.
Centrum jest miejscem, które przypomina o trudnej sytuacji szczecinian po II wojnie światowej. Miasto stanowiło tygiel kulturowy, miejsce mieszania się różnych narodów, języków i tradycji.
Część społeczności stanowili zakorzenieni tu od lat mieszkańcy niemieccy, a część nowi przybysze, którzy mieli od podstaw tworzyć tu swój dom. To właśnie ci szczecinianie, połączeni przez miasto, w którym żyli, musieli wspólnie stawiać czoła przeciwnościom losu i historii.
Dzisiejszy Plac Solidarności, ma za sobą krwawą przeszłość – właśnie tu, podczas strajku w grudniu 1970 roku zginęło 12 osób. Dziś ma to być przestrzeń, która łączy mieszkańców podczas rożnych wydarzeń, zgromadzeń i uroczystości. Budynek Centrum Dialogu Przełomy zdobył wiele nagród – został okrzyknięty najlepszą przestrzenią publiczną w Europie, w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016. Zdobył też najwyższe wyróżnienie – tytuł World Building of the Year 2016 podczas World Architecture Festival w Berlinie.
Wnętrze mieści multimedialne muzeum historyczne pokazujące przełomowe momenty w historii wojennego i powojennego Szczecina i Pomorza Zachodniego. Ekspozycja składa się z dokumentów, zdjęć i zbiorów przedmiotów, a także różnorodnych filmów i instalacji.