Cmentarz Centralny w Szczecinie
W Szczecinie znajduje się największy w Polsce i trzeci co do wielkości cmentarz w Europie. Cmentarz Centralny w Szczecinie, powstający w latach 1900-1903, został zaprojektowany przez Wilhelma Meyera-Schwartaua – niemieckiego architekta, radcę budowlanego Szczecina. To właśnie ten projektant jest znany z nadania kształtu Wałom Chrobrego i gmachowi głównemu Muzeum Narodowego. Tutaj starał się stworzyć „ogród zmarłych” – nekropolia miała w jak największym stopniu przypominać park. Znajdziemy tu gatunki roślin z Ameryki Północnej, Azji i z różnych stron Europy. Uroku cmentarzowi dodają alejki, fontanny, żywopłoty, strumienie i zbiorniki wodne.
Oprócz zabytkowej bramy i kaplic, na terenie nekropolii postawiono wiele pomników. Wyznaczono także trakt historyczny i ścieżkę botaniczną, które pomagają poznać najciekawsze zakątki cmentarza.
Na teren nekropolii można wejść przez neoromańską bramę główną. Warto zwrócić uwagę na wyjątkową bryłę kaplicy inspirowanej architekturą romańską, z bogatą elewacją. Niezwykłym miejscem pamięci jest kwatera wojenna. Przy jej wejściu stoją dwie armaty, a góruje nad nią Pomnik Braterstwa Broni – wzorowany na skrzydłach husarskich. W latach 2006-2007 na terenie cmentarza utworzono lapidarium, którego ozdobę stanowią drewniany mostek, fontanna i ławka z daszkiem. Znajdziemy tu wiele pomników upamiętniających różnych ludzi i grupy społeczne – Pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza”, Pomnik Pionierów Szczecina 1945-1946, Pomnik Pamięci Olimpijczyków, Pomnik „Matka Ziemia” i inne. Na terenie Cmentarza Centralnego zachowały się również pozostałości fortu ćwiczebnego z początku XX wieku.
Pochowano tu wielu ludzi, którzy odznaczyli się w historii Szczecina. Znajdziemy tu nagrobki: Bernharda Stoewera, nadburmistrza Szczecina Hermanna Hakena oraz Wilhelma Meyera-Schwartau.