Latarnia morska w Gąskach
Wysokość wieży: 49,8 m
Okrągła, zbudowana z czerwonej cegły latarnia wznosi się nad przybrzeżnym lasem. Materiały do budowy latarni dowożono drogą morską i ładowano je na specjalnie wybudowany pomost. Jej światło świeci nieprzerwanie od 1878 roku. Latarnia i budynki gospodarcze ogrodzone są murem. Na podwórku znajdują się sklep z pamiątkami i małe gastronomie.
Latarnia morska w Gąskach stoi na Wybrzeżu Słowińskim nad Morzem Bałtyckim, we wsi Gąski, między latarniami: w Kołobrzegu i Darłowie, na ulicy Latarników 7. Wyznacza granicę Zatoki Pomorskiej.
Latarnia morska w Gąskach została wybudowana pod koniec XIX wieku. Jest wpisana do rejestru zabytków. Do jej budowy materiały dostarczano i rozładowywano na specjalnie do tego postawionym pomoście.
Ma 50,2 m wysokości. Można ją zwiedzać. Na taras widokowy prowadzą kręte schody z granitu – trzeba pokonać ich aż 190. Warto, ponieważ z góry można podziwiać Morze Bałtyckie i takie miejscowości, jak Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście.
Latarnia morska w Gąskach jest przykładem typowej trójczłonowej konstrukcji. Jej podstawą jest ośmiokąt, na nim stoi okrągła wieża o grubych murach. Pod kopułą znajduje się aparat Fresnela – kiedyś dający białe światło naftowe. W 1927 roku zmieniono optykę latarni na zasilaną energią elektryczną i urządzenie przesłonowe, regulowane mechanicznie. Obecnie w latarni umieszczona jest soczewka pierścieniowo-bębnowa z żarówką 1500 W.
Po wojnie latarnię ponownie otwarto w 1948 roku.
Latarnia znajduje się w centrum wsi. U jej podstawy znajduje się dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur, są także wpisane na listę zabytków. Kompleks zabudowań ma niezwykłe walory historyczno-architektoniczne. Na ładnie zagospodarowanym terenie znajdują się też kramiki z jedzeniem i pamiątkami. Miejsce zyskało miano bardzo przyjaznego dla turystów.
Latarnia znalazła się na polskim znaczku pocztowym i była w obiegu w 2006 roku.