Muzeum Bursztynu w Jarosławcu
W zbiorach Muzeum Bursztynu w Jarosławcu znajduje się ponad 1500 eksponatów. W ?Bursztynowym Lesie? dowiemy się jak powstaje bursztyn, w ?Kopalni? poznamy sposoby jego pozyskiwania, a w ?Inkluzjach? obejrzymy rośliny i zwierzęta zatopione w bursztynie. Organizowane są tutaj również wystawy czasowe.
Muzeum Bursztynu w Jarosławcu to prywatna placówka, która znajduje się nadmorskim kurorcie. Została otwarta w 2014 roku.
W Muzeum znajduje się wystawa dotycząca bursztynu bałtyckiego, która podzielona jest na 3 główne części: Bursztynowy Las, Kopalnia i Inkluzje. Pomaga ona zrozumieć, czym jest ten niezwykły minerał.
Pierwsza z części wystawy przedstawia genezę, odmiany i formy bursztynu. Przenosimy się ponad 40 milionów lat w przeszłość, bowiem ta część przedstawia historię narodzin bursztynu bałtyckiego. Możemy zobaczyć, jak wyglądał prastary las, który gatunek drzewa był macierzystym dla bursztynu bałtyckiego i zobaczymy, jak żywica spływała po drzewie.
Druga ekspozycja przedstawia podziemne złoża bursztynu. Dowiemy się z niej, gdzie są, a także ile i jak się go wydobywa. Zobaczymy ogromną, ważącą 2906 g bryłę bursztynu bałtyckiego i zrozumiemy, jak daleką drogę musiał pokonać, aby dostać się w nasze rejony. Jednym z elementów tej ekspozycji jest niebieski bursztyn dominikański.
Dzięki Inkluzji dowiemy się wielu ciekawych informacji o faunie i florze zamkniętych w bursztynie bałtyckim. Dowiemy się, że to właśnie bursztyn przeniósł prastary świat do przyszłości. Możemy oglądać muszki, koniki polne czy pająka i mrówkę zachowane w żywicy.
Zbiory muzeum to ponad 1500 eksponatów. Wiele ciekawostek o bursztynie, a także animacje i opracowania naukowe zostały umieszczone na ścieżce, które zwiedzania oraz w kioskach multimedialnych. Zlokalizowane są na górnej kondygnacji na około 250 m2. Dolną część zajmuje typowy, nadmorski pasaż handlowy, gdzie swoje stoiska mają rzemieślnicy.
W muzeum bursztynu w Jarosławcu odbywają się liczne wystawy czasowe, których tematem jest bursztyn lub okolice Jarosławca.
Po zwiedzaniu muzeum, można kupić pamiątkowe gadżety lub wyroby z naturalnego bursztynu w sklepie z pamiątkowymi.
Budynek muzeum jest nowy i w całości wzniesiony z drewna. Przypomina budynki z miast portowych w zabudowie spichlerzowej. Dzięki wysuniętemu nadwieszeniu, odwrócony budynek przypomina konstrukcję okrętu morskiego. Autorem projektu jest słupski architekt – Sławomir Ciupa.
Muzeum otwarte jest w sezonie letnim.