Muzeum Regionalne w Szczecinku

Należące do najstarszych muzeów Pomorza Zachodniego Muzeum Regionalne w Szczecinku gromadzi liczne zbiory związane z miastem położonym na brzegu jeziora Trzesiecko. Wśród nich odnaleźć można regionalne rzeźby, wyposażenia domów, suweniry, broń palną i białą, oporządzenie myśliwskie, akcesoria oraz wyposażenie salonów myśliwskich. Na wystawach dotyczących zbiorów złotniczych, malarstwa i archeologii podziwiać można srebra sakralne i stołowe, portrety artystów związanych ze Szczecinkiem, kamienny posąg słowiańskiego bóstwa, ceramikę, biżuterię i narzędzia. Zbiory numizmatów i druków koncentrują zabytkowe monety, medale, notgeldy, karty pocztowe, fotografie i dokumenty.

Muzeum prezentuje pięć wystaw stałych: „Z dziejów miasta i regionu”, „Sala szlachecka”, „Sala myśliwska”, „Sala garnizonowa” oraz „ Sala sreber”. W pierwszej z nich turyści przyjrzeć się mogą malarstwu, rzeźbie, wyrobom kowalskim i złotniczym związanym z historią miasta od średniowiecza po dzień dzisiejszy. Druga ekspozycja skrywa obiekty kultury materialnej związane ze szlachtą pomorską. „Sala myśliwska” została poświęcona przedmiotom związanym z kulturą myśliwską, a „Sala garnizonowa” ukazuje dzieje szczecineckiego garnizonu, od końca XVII do XX wieku. Ostatnia z sal zawiera ponad sto przedmiotów wykonanych na europejskich warsztatach złotniczych.

Placówka prowadzi również działalność naukową i oświatową. Jej oferta skierowana jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. W muzeum odbywają się lekcje muzealne, wykłady prowadzone przez pracowników oraz zaproszonych gości. Funkcjonuje tu także biblioteka cyfrowa. Muzeum Regionalne w Szczecinku organizuje konkursy stałe i okolicznościowe oraz wydarzenia kulturalne takie jak „Noc muzeów”. Na terenie obiektu usytuowany jest sklep, w którym można nabyć książki historyczne, przewodniki, informatory turystyczne oraz mapy.

Szkolna 1, 78-400 Szczecinek