Ogród Różany w Szczecinie
Ogród Różany, zwany przez szczecinian Różanką, powstał w 1928 roku z okazji zjazdu ogrodników. Zlokalizowany w pobliżu dzisiejszego Parku Kasprowicza i Jasnych Błoni, od początku był miejscem relaksu w otoczeniu przyrody. Co ciekawe, II wojnę światową przetrwał on w stanie nienaruszonym i do lat 70. XX wieku cieszył oczy szczecinian.
Po okresie świetności Ogród Różany – Różanka częściowo zaczął popadać w ruinę. Niezadbany i wyniszczony trafił pod opiekę Archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W roku 2005 Różanka trafiła ponownie w ręce miasta, została odnowiona, po czym zaczęła przybierać swój pierwotny kształt z lat 30.
Dzisiaj na terenie Różanki możemy podziwiać 99 odmian róż. Odnowiony teren tworzy przyjemną przestrzeń – wyłożone alejki, pergole, plac zabaw. Poza różami zasadzono tu egzotyczne drzewa i krzewy. Jedną z nieodłącznych części ogrodu była „Ptasia Fontanna”, którą odtworzono z dawnych rycin i zdjęć, a także elementów, które się zachowały. Budowla składa się z czterech betonowych gęsi osadzonych na cokole.
Ogród Różany – Różanka, to nie tylko miejsce spacerów i rekreacji w pięknym otoczeniu kwiatów. Są tu organizowane liczne imprezy miejskie, spotkania autorskie, występy dla najmłodszych. To właśnie tutaj ma swój koniec trasa spacerowo-rowerowa – „Złoty Szlak”. Idąc dalej parkową promenadą przez Park Kasprowicza i Syrenie Stawy można dojść aż do Parku Arkońskiego.