Piwnice Starki w Szczecinie
Szczecin – miasto pasztecików i paprykarzu. Jego symbolem bez wątpienia są Dźwigozaury i Wały Chrobrego. Ale nie wszyscy wiedzą, że w podziemiach Szczecińskiej Wytwórni Wódek „Polmos” kryje się jeszcze jeden znak rozpoznawczy miasta. Ceglane Piwnice Starki kryją trunek doceniany przez koneserów z całego świata – „szczecińskie złoto”.
Starka to szlachetna staropolska wytrawna wódka, leżakująca w ogromnych drewnianych beczkach. To wyrób Szczecińskiej Fabryki Wódek Starka, zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej.
Dębowe beczki mają najróżniejsze rozmiary, zazwyczaj od 200 do 1000 litrów. W największych zmieściłaby się zawartość prawie dwóch cystern kolejowych. Te były zbijane od razu w piwnicach, z drewnianych klepek. Najstarsza beczka pochodzi z 1947 roku. Dziś w zakładzie znajduje się około 330 tysięcy litrów wódki – to największy taki skład w Europie.
Historia Starki liczy sobie ponad 500 lat, a jej receptura jest pilnie strzeżona. Ta żytnia wódka kolorem przypomina whisky Ma specyficzny smak i aż 50% alkoholu. Nie należy więc do słabych trunków. Da się w niej wyczuć przebogaty bukiet, otrzymywany dzięki wieloletniemu leżakowaniu w beczkach po winach gronowych.
Wódka produkowana tylko w Szczecinie, stała się lokalną specjalnością. Na przestrzeni lat Starka wielokrotnie była nagradzana w licznych konkursach. Zwiedzanie piwnic połączone jest z degustacją, która odbywa się w budynku głównym fabryki. Wycieczki oprowadzane są przez przewodnika od poniedziałku do piątku po uprzednim umówieniu. Na specjalne życzenie możliwe jest zwiedzanie również w sobotę.