Teatr Współczesny w Szczecinie
W gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie nie od zawsze gościł teatr. Dopiero w roku 1950 część budynku zaadaptowano na potrzeby sztuk scenicznych. Właśnie to miejsce otrzymało swoją dzisiejszą nazwę – Teatr Współczesny w Szczecinie. Formacja weszła w skład Państwowych Teatrów Dramatycznych.
Główna scena teatru mieści się w gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Wystawiane są tutaj klasyki europejskiego i polskiego dramatu, w ciekawych interpretacjach, oraz spektakle z nurtu sztuki współczesnej. ?Malarnia? to scena kameralna, przypominająca bardziej teatr offowy. W industrialnych klimatach odbywają się tutaj wyjątkowe eksperymenty artystyczne. Trzecia scena zlokalizowana jest przy Deptaku Bogusława w centrum miasta. Tak zwany ?Teatr Mały? prezentuje spektakle Anny Augustynowicz i młodych reżyserów, w jego obrębie znajduje się restauracja.
Pierwszym dyrektorem szczecińskiego teatru został Maciej Englert – młodszy brat znanego polskiego aktora Jana Englerta. Reżyser został laureatem wielu prestiżowych nagród, wielokrotnie był też odznaczany, np. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Osobą, która najdłużej pełni rolę dyrektora teatru jest Anna Augustynowicz – jedna z najbardziej docenianych polskich reżyserek. Na deskach teatru gościło wiele znamienitych aktorek i aktorów – Danuta Stenka, Katarzyna Bujakiewicz, Jerzy Zelnik czy Jacek Polaczek.
Teatr bardzo sporadycznie wystawia spektakle przeznaczone dla dzieci i młodzieży, nie rezygnuje jednak z edukacji. Prowadzi Letnie Warsztaty Teatralne, Pracownię Teatralną oraz projekt „Otwieracz”.