Wały Chrobrego w Szczecinie
Wały Chrobrego w Szczecinie to wyniosłe tarasy widokowe położone na skarpie nad brzegiem Odry. Mają długość ok. 500 metrów. Ich pierwotna, niemiecka nazwa to Hakenterrasse, czyli Taras Hakena. Chodzi oczywiście o burmistrza Szczecina – Hermanna Hakena, z inicjatywy którego wybudowano tarasy.
Projekt Wałów Chrobrego powstał na początku XX wieku, po wyburzeniu XVIII-wiecznych fortyfikacji miasta. Wykonał go Wilhelm Meyer-Schwartau – niemiecki architekt i radca budowlany Szczecina. Na samym szczycie tarasów zaplanowano zadrzewioną aleję spacerową zakończoną z dwóch stron okrągłymi placykami.
Wały Chrobrego są budowlą symetryczną – po obu stronach znajdują się uliczki zbiegające się pod skarpą, w centralnym miejscu. Ustawiono tu wieże oświetleniowe, przypominające dwie latarnie morskie. W centrum, u dołu tarasów znajduje się fontanna, a nad nią taras centralny z niewielkim zieleńcem i pomnikiem przedstawiającym walkę z centaurem. Powyżej ulokowano mniejsze tarasy, przykryte okrągłymi kopułami wspartymi na kolumnach jońskich.
Tarasy nad Odrą nie ucierpiały mocno podczas wojny, możemy je więc podziwiać w niezmienionym, pierwotnym kształcie. Na szczycie tarasów mieszczą się trzy majestatyczne gmachy: Akademia Morska, Muzeum Narodowe i Urząd Wojewódzki. W budynku muzeum ma swoją siedzibę również Teatr Współczesny.
Wały Chrobrego w Szczecinie to jedno z ulubionych miejsc spacerowych turystów i mieszkańców miasta. Dodatkowymi atrakcjami są restauracje, przejażdżki bryczką oraz odbywające się w sezonie letnim wielkie imprezy plenerowe, np. Piknik nad Odrą u podnóża skarpy.