Muzeum Regionalne w Cedyni
Na terenie Cedyni znajdowało się osiedle kultury łużyckiej datowane już na VII-VI wiek p.n.e. Miasteczko znane jest jednak głównie z jednej z najważniejszych bitew wczesnego średniowiecza, prowadzonej na terenie Pomorza Zachodniego. W 972 roku starły się tu bowiem wojska Polan, pod wodzą ówczesnego władcy – Mieszka I z armią margrabiego Marchii Łużyckiej – Hodona. Muzeum Regionalne w Cedyni zostało utworzone w 1966 roku, w ramach obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Przez lata działalności skupia się na promowaniu regionu, ochronie dziedzictwa narodowego i prowadzeniu badań archeologicznych.
Przed powołaniem instytucji w dzisiejszym kształcie istniała tutaj sala muzealna, założona przez Oswalda Sparra – zbieracza pamiątek, a następnie prowadzona przez cedyńskiego aptekarza, później cenionego historyka farmacji, Georga Edmunda Danna. Eksponaty zebrane w muzeum to w dużej mierze efekty wykopalisk i działań archeologicznych, które prowadzone były w okolicach Cedyni, a także na grodzisku i podgrodziu. Wystawę uzupełniali również sami mieszkańcy przekazując prywatne eksponaty w ręce instytucji. Tematyka wystawy jest dość zróżnicowana ? znajdziemy tu eksponaty paleontologiczne (np. cios i łopatka mamuta), przedmioty codziennego użytku z epoki kamienia, brązu i żelaza, wczesnośredniowieczną broń czy wyposażenie grobów szkieletowych.
Poza wystawą stalą organizowane są tu wystawy czasowe, które z pewnością zainteresują wszystkich miłośników historii i nie tylko. Zwiedzający mogą również wejść na udostępnianą przez muzeum wieżę widokową wybudowaną w 1895 roku wzniesieniu Schützenberg, jednak godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu.