Trasa Pojezierzy ZachodnichSiekierki - Trzcińsko-Zdrój

Szlak rowerowy

Trasa Pojezierzy Zachodnich Siekierki – Trzcińsko-Zdrój ma ok. 36 km i stanowi fragment Trasy Pojezierzy Zachodnich. W terenie oznaczona została numerem 20. 

Przebieg szlaku: Siekierki, Klępicz, Przyjezierze, Godków, Jelenin, Brwice, Trzcińsko-Zdrój (36,4 km).

Trasa biegnie przez malownicze zakątki Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Na trasie znajdują się zabytkowe dworce kolejowe i pomniki przyrody.

Trasa Pojezierzy Zachodnich Siekierki – Trzcińsko-Zdrój rozpoczyna się tuż przy granicy polsko-niemieckiej, od przeprawy mostowej Siekierki-Neurüdnitz, której otwarcie planuje się w 2020 roku. W sierpniu zamontowano pierwsze płyty kompozytowe, zastępujące tory, umożliwiające przejazd pieszym i rowerom. 120-letni zespół dwóch mostów o łącznej długości blisko 800 m, które zniszczono w okresie drugiej wojny światowej i odbudowano w okresie powojennym, są oddzielone od siebie groblą i stanowią wrażenie jednej zwartej konstrukcji, przez co w wielu przekazach pojawia się informacja o tym, że jest to jeden z najdłuższych tego typu obiektów na Odrze. Fakt ten jednak nie umniejsza okazałości obiektu. 

Trasę w przyszłości uatrakcyjni platforma widokowa.

Odcinek trasy rowerowej z Siekierek niemal na całej długości prowadzi śladem starego nasypu kolejowego. Posiada łagodne spadki i łuki, co sprawia, że trasa jest osiągalna dla każdego, niezależnie od wieku.

Komfort jazdy, nie tylko rowerom, ale też np. rolkarzom, zapewnia nawierzchnia bitumiczna. Odcinek trasy prowadzi wokół malowniczych zakątków Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, przez miejscowości, takie jak Klępicz, Przyjezierze, Godków, Jelenin, czy Brwice

Cała Trasa Pojezierzy Zachodnich Siekierki – Trzcińsko-Zdrój to wiele atrakcji. Oglądać możemy zabytkowe dworce, pomniki przyrody, jak np. Mamutowiec Olbrzymi w Brwicach – największy okaz tego drzewa w Polsce. Są tu też niezwykłe miasteczka, jak Moryń, który otaczają mury z granitu i w którym zachował się średniowieczny układ urbanistycznych ulic. Jest tu Jezioro Morzycko, nad którym można zatrzymać się na polu biwakowym i popływać w jego czystej i przejrzystej wodzie. 

Jeśli chcemy zatrzymać się dłużej na trasie, to oprócz Morynia, mamy pola biwakowe w Przyjezierzu lub nad Jeziorem Jeleńskim

Warto zobaczyć:

Cmentarz wojenny w Siekierkach
Stacja kolejowa Klępicz
Geopark w Moryniu
Jezioro Morzycko
Mamutowiec Olbrzymi w Brwicach
Mury obronne w Trzcińsku-Zdroju