Ogród Dendrologiczny w Glinnej
W XIX wieku powstało tutaj arboretum, czyli szczególna odmiana ogrodu dendrologicznego, które było wykorzystywane do obserwacji rozwoju egzotycznych drzew i krzewów w umiarkowanej strefie klimatycznej. Dziś ogród dendrologiczny w Glinnej jest znany w Polsce z wyjątkowości rosnących tu okazów. Rośnie tu ponad 800 gatunków roślin. Co ciekawe, wyjątkowy mikroklimat Pomorza Zachodniego pozwala na utrzymanie wielu drzew i krzewów wrażliwych na mrozy. W latach 1820-1870 istniały tu prywatne szkółki leśne, następnie przejęte przez nadleśnictwo w Śmierdnicy. Dla ogrodu szczególnie zasłużoną osobą stał się tutejszy ówczesny nadleśniczy – Carl Ludwig Gene. Sadzone okazy służyły badaniom lub stanowiły matecznik.
Znajdziemy tu głównie gatunki egzotyczne – amerykańskie surmie, dawidia chińska, kruszyniec koreański, różne odmiany tulipanowca czy magnolii. Chlubą i symbolem ogrodu był mamutowiec olbrzymi – niegdyś największe drzewo tego gatunku w Polsce! Niestety nie przetrwał on surowej zimy w latach 80. XX wieku. Ciekawostką jest również kielichowiec chiński – gatunek odkryty w Chinach dopiero w 1963 roku. Okaz z Glinnej jest najstarszym egzemplarzem w Europie. W ogrodzie wytyczono urokliwe alejki spacerowe, więc przechadzka w otoczeniu pięknej przyrody będzie przyjemnością. Ponadto prowadzone są tu zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
W okolicy warto odwiedzić Krzywy Las w Nowym Czarnowie pod Gryfinem. To wyjątkowy pomnik przyrody o niewyjaśnionym dotąd pochodzeniu.