Zamek w Świdwinie
Zamek w Świdwinie pierwotnie pełnił funkcje obronne. Zamieszkiwali go Wedlowie, potem Krzyżacy i wójtowie brandenburscy, a finalnie joannici, którzy zmienili jego funkcję na reprezentacyjną. W czasach współczesnych przywrócono jego krzyżacki charakter. Znajduje się tutaj centrum kultury – sala widowiskowa, kino, wystawy, sala rycerska. Zamek można zwiedzać jedynie z przewodnikiem.
Zamek w Świdwinie to siedziba Świdwińskiego Ośrodka Kultury. Ośrodek jest samorządową instytucją kultury. Głównym obszarem jego działania jest Miasto Świdwin, jednak w ramach współpracy oraz wymiany kulturalnej z innymi podmiotami działalność Świdwińskiego Ośrodka Kultury ma zasięg ponadlokalny.
Zamek w Świdwinie to jeden z najcenniejszych zabytków województwa zachodniopomorskiego. Imprezy w XIII-wiecznym zamku, przeżywa się inaczej. Zamek znajduje się na lewym brzegu Regi. Pierwotnie była to budowla gotycka. Potem została przebudowana w stylu klasycyzyjnego baroku z elementami architektonicznymi z XIV wieku.
Najpierw był budowlą warowną i domem mieszkalnym. Potem był zamkiem zakonu krzyżackiego. Potem obiekt należał do brandenburskiego elektora. Następnie zarządzali nim joannici. Ostatnimi jego właścicielem był rząd pruski. Pomiędzy zmianami właścicieli zamek był rozbudowywany i przebudowywany. W 1945 roku został zdewastowany i spłonął. Około 20 lat później doczekał się odbudowy.
Ośrodek, który w nim działa, opiera na trzech działach. Są to:
- Dział merytoryczny
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śpiewaka
- Dział administracyjno-gospodarczy
Przedmiotem działania Świdwińskiego Ośrodka Kultury jest tworzenie, upowszechnianie i ochrona dóbr kulturowych oraz rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań kulturalnych społeczności lokalnej oraz zachęcanie do czynnego udziału w życiu kulturalnym i artystycznym.
Trafić możesz na jedna z wielu imprez kulturalnych organizowanych na zamku. Tworzone są one w odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby i gusta odbiorców. Wydarzenia na zamku cieszą się dużą popularnością i niezmiennie przyciągają stałych, jak i nowych sympatyków.
Na Zamku odbywa się wiele imprez cyklicznych. Co roku ma miejsce ?Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej?. Odbywają się tu także takie wydarzenia, jak na przykład ?Bitwa o krowę?. Inicjatorem tej imprezy był Leon Zdanowicz ze świdwińskiego Powiatowego Domu Kultury. Organizowana jest ona od 1969 roku, co roku, w czerwcu, na pamiątkę wydarzenia sprzed 500 lat. 15 lipca 1469 mieszkańcy Białogardu pod przywództwem wójta Karstena z Oparzna ruszyli uzbrojeni na Świdwin. Do potyczki doszło koło wsi Długie, w rejonie Lasu Łęgowskiego. Według relacji jednego ze świadków: zginęło 300 białogardzian, a 100 trafiło do niewoli. Mieszkańcy Świdwina zdobyli chorągiew Białogardu i 300 wozów z łupami. A poszło o krowę właśnie. W ?Bitwie o krowę? burmistrzowie Białogardu i Świdwina organizują zawody sprawnościowe pomiędzy mieszkańcami obu miast. Konkurencje są typowe dla średniowiecza: ścinanie toporem drewnianego niedźwiedzia, strzelanie z łuku, rzut toporem do celu i inne. Zwycięzca na okres roku wchodzi w posiadanie krowich rogów. Festyn kończy uczta ? wołowiny dostarcza Białogard, zaś piwa ? Świdwin.
Zobacz także: Park Wodny Relax w Świdwinie