Latarnia morska w Jarosławcu
Wysokość wieży: 33,3 m
Mieszcząca się w centrum miasta Latarnia morska w Jarosławcu jest najstarszym budynkiem tego typu na polskim wybrzeżu. Została zbudowana z glazurowanej cegły i pomimo wojennych uszkodzeń możemy podziwiać ją w jej oryginalnej postaci.
Latarnia morska w Jarosławcu położona jest w samym centrum wsi, na ulicy Szkolnej 1, która leży. Łatwo do niej trafić. Ulokowana jest w gminie Postomino, między latarniami polskiego wybrzeża w Darłowie i Ustce.
Latarnia jest obiektem zabytkowym. Wybudowana została w XIX wieku. Pierwsze wzmianki o konieczności wzniesienia latarni pochodzą z 1818 roku. 11 czerwca tegoż roku wystąpiono do Ministerstwa Żeglugi z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Materiałem, z którego została zbudowana, jest czerwona i glazurowana cegła na planie koła. Każda kondygnacja latarni jest podkreślona gzymsem. Światło na latarni rozbłysło dopiero po 20 latach. Latarnię otwarto w 1838 roku. Do tej pory jest udostępniona do zwiedzania.
Dlaczego budowa latarni trwała tak długo? Po drodze pojawiło się kilka problemów.
Pierwotne plany konstrukcyjne zostały niezrealizowane. Trzeba było uzyskać zgodę komisji i mistrza pruskiego klasycyzmu budowlanego z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Berlinie. Budowa została rozpoczęta w 1929 roku, a ukończona 3 lata później. Brali w niej udział mistrzowie w swoich fachach: kowale, murarze, szklarze.
Przeszkód do uruchomienia latarni nie brakowało też po jej wybudowaniu – okazało się, że jest ona za niska. Z jednej strony zasłaniały ją drzewa i dachy, a z drugiej las. Mieszkańcy nie chcieli się zgodzić na wycięcie drzew, a budowniczy na podwyższenie latarni. Padła decyzja o wzniesieniu nowego obiektu w centrum miasta. Istniejąca latarnia stała się mieszkaniem dla latarników. Ze starej latarni przeniesiono do nowej lampy zasilane olejem rzepakowym. Potem zostały one wymienione na soczewkę Fresnela, a następnie włączono zasilanie elektryczne.
Po wojnie ma latarni została zainstalowana nowoczesna lampa obrotowa.
W 1996 roku przeprowadzono generalny remont latarni.
Latarnia jest dozorowana, można ją zwiedzać. Na wysokości 33 m znajduje się balkon, z którego rozciąga się widok na morze, panoramę Jarosławca i dwa duże jeziora.