Dzięki swoim niewątpliwym walorom przyrodniczym oraz wyjątkowej czystości, jezioro jest jednym z najbardziej popularnych miejsc do nurkowania w okolicy.
Nurkując podziwiać można nie tylko przejrzystą wodę i bogatą faunę i florę. Na dnie jeziora miejscowe centra nurkowania zatopiły różne przedmioty. Znajdują się w nich zarówno mniejsze rzeczy, jak np. choinka, łabędź z pianki lub biurko z komputerem, jak i większe. Te drugie, w tym samochody, garaż blaszany czy radiostacja wojskowa, a także kadłub trimarana, minirafa i aleja drzew, służą adeptom sztuki nurkowania do ćwiczeń. To miejsce nurkowe ma 42 m, są tutaj w sumie dwie platformy. W północnej części jeziora rośnie podwodny las.
Jezioro Ińsko to doskonałe miejsce także dla wędkarzy, ponieważ jest to źródło szczupaków, okoni, leszczy i płoci.
Nad jeziorem znajduje się wiele wypożyczalni sprzętu do sportów wodnych. Jako że na jeziorze obowiązuje strefa ciszy, to popływać można po nim kajakiem, łódką czy rowerem wodnym. Ponadto na jeziorze spotkać można miłośników SUP i windsurfingu. Latem skorzystać można z plaży miejskiej z pomostem.
Jezioro zasila rzeka Ina, która łączy je z Jeziorem Stubnica na południu. Akwen sąsiaduje na północnym wschodzie z rezerwatem leśnym ?Kamienna Buczyna? a na południu – z Ińskiem. Wody i dno jeziora to teren, na którym występuje rzadki w Polsce, relikt epoki polodowcowej – palasea quadraspinosa. Wyjątkowe są także morenowe zbocza z licznymi głazami narzutowymi pochodzenia magmowego, które dotarły tutaj z dalekiej północy.
Akwen ma 2 duże zatoki, które posiadają własne nazwy: Zatoka Miałka i Ścienne.
Jezioro Ińsko jest częścią Ińskiego Parku Krajobrazowego. Spotkać tu można m.in. bielika, orlika krzykliwego, żurawia oraz bociana białego i czarnego.
Jezioro Ińsko
Na terenie Pojezierza Ińskiego, w gminie Ińsko, na północ od miasta o tej samej nazwie, znajduje się Jezioro Ińsko. To największe jezioro w gminie, o pierwszej klasie czystości.
Jezioro Ińsko ma 5,4 km szerokości i 2,1 km długości. Powierzchnia jeziora wynosi 596 ha a maksymalna głębokość 42 m.
Na środku jeziora znajdują się 3 wyspy, w tym rezerwat przyrody Wyspa Sołtyski o powierzchni 20 ha. Rośnie na niej stary, przeszło 150-letni las bukowo ? dębowy. Jezioro ma nieregularny kształt a jego linia brzegowa o długości 28,5 km jest dobrze rozwinięta. Brzegi akweny momentami są wysokie a nawet urwiste (dochodzą nawet do 30 m).