Jezioro Myśliborskie
Znajdujące się w południowej części Pomorza Zachodniego Pojezierza Myśliborskie i Choszczeńskie to rozległe krainy, których łączna powierzchnia sięga 2355 km kwadratowych. Ciągną się one od doliny Odry po Równinę Drawską. To niezwykle ważny dla zachodniopomorskiej turystyki region, nastawiony przede wszystkim na aktywności wodne i rowerowe.
Będąc w Myśliborzu warto wpaść nad jezioro Myśliborskie. To jedno z największych jezior w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego. Jego powierzchnia ma 600 hektarów, długość 6500 m a szerokość 1600 m. Od północy jest większe i rozszerzone i ma słabo rozwiniętą linię brzegową. Na południu jest węższe, ma urozmaicony kształt, z licznymi półwyspami i zatokami. Przy jednej z nich, południowej, leży właśnie miasto Myślibórz.
Jezioro otoczone jest łąkami i polami uprawnymi a jego brzegi są porośnięte pasem szuwarów.
Zwłaszcza w wakacje, jezioro Myśliborskie zachęca do wypoczynku nad wodą. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – świadczą o tym tłumy mieszkańców oraz turystów z różnych regionów Polski, które każdego roku można tu spotkać.
Nad jeziorem Myśliborskim zlokalizowano piaszczystą, dobrze zagospodarowaną plażę miejską, patrolowaną przez ratowników WOPR. Ustawiono tu pomosty prowadzące na pobliską wysepkę, skąd turyści mogą podziwiać rozległe wody akwenu. Nieopodal kąpieliska znajdują się małe punkty gastronomiczne.
Panują tu także wspaniałe warunki do aktywnego wypoczynku. Jezioro stwarza doskonałe okazje do uprawiania sportów wodnych. W pobliskiej marinie Ośrodka Sportu i Rekreacji można wynająć łódź wiosłową lub żaglową i cumują tutaj również jachty prywatne. Przy przystani działa również wypożyczalnia drobnego sprzętu wodnego – rowerów wodnych i kajaków. W małym porcie funkcjonuje szkółka żeglarska im. Bolesława Kalinowskiego. Prowadzi ona całoroczne szkolenia do dzieci i młodzieży, kolonie, obozy żeglarskie i windsurfingowe, podczas których uczestnicy oprócz doskonalenia swoich umiejętności będą doskonale bawić się przy ognisku czy na dyskotece.
Umiejscowiony tuż obok kąpieliska Klub Sportowy ?Szkuner? oferuje rejsy statkiem wycieczkowym, kursy na stopień żeglarza jachtowego oraz obozy szkoleniowe dla młodzieży. Dla tych, którzy chcą pozostać w tym malowniczym miejscu dłużej, ośrodek oddaje do dyspozycji 32 miejsca noclegowe.
Na rozciągającym się na setki hektarów akwenie organizowane są regaty i zawody międzynarodowe, m.in. Motorowodne Mistrzostwa Świata, Regaty im. Leonida Teligi, Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Myśliborskiego, Myśliborskie Dni Karpiowe oraz Międzynarodowe Warsztaty Nurkowe. Atrakcją są również spływy kajakowe rzeką Myślą, zmierzającą w kierunku południowo-zachodnim do Odry.
Nieopodal przystani, dziesięć metrów od jeziora, znajduje się także pensjonat. Goście mogą zatrzymać się w nim na noc, w pokojach o wysokim standardzie, z widokiem na piękny krajobraz. Istnieje też możliwość zorganizowania tu imprez okolicznościowych i zielonej szkoły.
Otoczona zielenią okolica stwarza doskonałe warunki do pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych czy grzybobrania. Dla osób preferujących aktywne spędzanie czasu wyznaczone zostały trasy spacerowe malowniczymi drogami leśnymi.
Jezioro Myśliborskie jest środowiskiem naturalnym wielu gatunków ryb, dlatego zadowoleni będą miłośnicy wędkowania. Występują tu aż 29 gatunków ryb, wśród nich 18 gatunków ryb karpiowatych. Najliczniej występują szczupaki, sandacze, węgorze i okonie, niekiedy udaje się też złowić suma. Jest płoć, leszcz, lin, krąp, wzdręga oraz olbrzymie amury, tołpygi i karpie. W jeziorze są klenie i jazie. Często łowi się także sieje.