Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim
Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim jest jednym z najstarszych zabytków architektury sakralnej i murowanej w regionie i jednym z najcenniejszych zabytków zabudowy historycznej w Polsce. Została ufundowana przez księcia Kazimierza I, a jej budowa trwała od XII do XV wieku.
Początki świątyni sięgają XII wieku i ustanowienia w Kamieniu biskupstwa pomorskiego. Początkowo katedrę budowano w stylu romańskim, co widoczne jest w ogólnej konstrukcji budynku oraz elementach dekoracyjnych w absydzie i przyziemiu prezbiterium.
Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim zadziwia kunsztem i liczbą zachowanych elementów oryginalnego wyposażenia. Do najcenniejszych z pewnością należą wspaniałe barokowe organy z połowy XVII wieku, ufundowane przez ostatniego przedstawiciela rodu Gryfitów ? księcia Ernesta Bogusława de Croya. Składają się z 3300 piszczałek i mają ponad 9 metrów wysokości. W tym samym czasie, co organy, powstała krata lektoryjna oddzielająca prezbiterium od reszty kościoła. Latem odbywa się tutaj Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Konkatedra św. Jana Chrzciciela to też ciekawe elementy wyposażenia: bogato rzeźbiona ambona, obrazy Lukasa Cranacha, gotycki tryptyk w ołtarzu głównym oraz wczesnośredniowieczne polichromie, zarówno w samym kościele, jak i zakrystii.
Innym, unikatowym elementem katedry jest wirydarz, czyli wewnętrzny ogród. Jest to jedyny zachowany w Polsce przykład wirydarza, ulokowanego po północnej stronie zabudowy, a nie – jak zazwyczaj – południowej. Wirydarz otoczony jest z trzech stron gotyckimi krużgankami. Ścieżki z czerwonej cegły krzyżują się pod kątem prostym i dzielą powierzchnię ogrodu na cztery regularne części. W centralnej części znajduje się chrzcielnica romańska. Rosną tu egzemplarze żywotnika olbrzymiego, dębu szypułkowego i ostrokrzewu kolczastego
Dostęp do zabytku ograniczony. Wstęp płatny.
Konkatedra św. Jana Chrzciciela na pomerania360.eu.
Odwiedź labirynt w Kamieniu Pomorskim