Teatr Propozycji "Dialog" w Koszalinie
Teatr Propozycji „Dialog” w Koszalinie mieści się w najstarszej kamieniczce w mieście, zwanej Domkiem Kata. Wzniesiony w XV wieku budynek zamieszkiwany był przez katów aż do lat 30. XX wieku. Jest to amatorski teatr poezji, który gościł wielu znanych aktorów, muzyków, polityków i publicystów. Odbywają się tutaj spotkania autorskie, spektakle i koncerty.
Teatr Propozycji ?Dialog? im. Henryki Rodkiewicz to teatr rapsodyczny działający w Koszalinie od roku 1959. Mieści się w budynku na ulicy Grodzkiej 3.
Ze względu na repertuar w teatrze wyróżnia się scenę teatru, scenę poezji oraz scenę muzyczną.
W Teatrze odbywają się tu spotkania miłośników poezji w ramach wieczorów poezji. Tutaj też spotykają się wybitne i cenione postaci kultury. Ponadto w ramach Klubu Muzycznego odbywają się koncerty m.in. jazzowe. Teatr jest także organizatorem, wspólnie z innymi instytucjami kulturalnymi, Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu-Debiuty „Strzała Północy”, na których odbywa się od 2013 r. (w październiku) turniej debiutanckich monodramów.
Teatr wraz z innymi miłośnikami teatru założyła Henryka Rodkiewicz w 1959 roku. Pierwszym spektaklem była ?Godzina myśli? poświęcona poezji i prozie Juliusza Słowackiego. W trzy miesiące później odbyła się premiera sztuki Wolfganga Borcherta ?Pod drzwiami?, a następnie ?Nie będzie końca dialogu?. Wtedy zespół przyjął nazwę ?Teatr Propozycji Dialog?.
Teatr zdobywa nagrody. Pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Teatrów Poezji wygrał za inscenizację ?Róży? Żeromskiego. Następnie, również pierwszą, za inscenizację staroruskiej byliny ?Słowo o wyprawie Igora?.
Teatr Propozycji ?Dialog? wystawiał też: ?Słowo o Jakubie Szeli? Bruno Jasieńskiego w adaptacji Jadwigi Ślipińskiej i reżyserii Janusza Marca, w ?Księdze Apokryfów? Karela Čapka reż. przez Tadeusza Mroczka. W grudniu 1998 roku młodzi uczestnicy warsztatów, prowadzonych pod hasłem ?Akademii Słowa? przez Marka Kołowskiego pokazali spektakl oparty na twórczości Bertolta Brechta według scenariusza i w reżyserii Marka Kołowskiego. Teatr wielokrotnie wystawiał spektakle poświęcone poezji Cypriana Kamila Norwida.
Od 1995 roku działa ?Teatr przy stoliku?, zainicjowany przez Tadeusza Mroczka. W pierwszym spektaklu wzięli udział Diana Łozińska i Tadeusz Mroczek. Podczas trzech sezonów pokazał publiczności prawie dwadzieścia premier.