Jezioro Resko Przymorskie
Jezioro Resko Przymorskie jest dawną zatoką morską. Dziś oddzielone od morza 300-metrową mierzeją jezioro jest bazą dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu. W Dźwirzynie wypożyczyć można rowery wodne i jachty. Jezioro zyskało na popularności dzięki legendzie o spoczywającej na jej dnie Bursztynowej Komnacie.
Jezioro Resko Przymorskie to jezioro przybrzeżne Bałtyku na Wybrzeżu Trzebiatowskim, położone w woj. zachodniopomorskim, na terenie gminy Trzebiatów i gminy Kołobrzeg. Powierzchnia wody jest zmienna i według różnych źródeł wynosi od 553,9 ha do nawet 668,6 ha.
Jezioro jest chętnie odwiedzane przez turystów sezonie letnim. W Rogowie nad jeziorem znajduje się wojskowy dom wczasowy z zapleczem rekreacyjnym, a także drugi ośrodek wczasowy.
W Dźwirzynie przy ujściu Błotnicy do jeziora została wybudowana drewniana stanica wodna wraz z przystanią, przy której znajdują się rowery wodne i jachty. Z akwenu chętnie korzystają osoby uprawiające windsurfing i kitesurfing. Okolice stanicy są popularnym miejscem spacerowym dla wczasowiczów.
Po mierzei Reska Przymorskiego na drodze powiatowej biegnie międzynarodowy Szlak Rowerowy Wokół Bałtyku (R-10), będący częścią sieci EuroVelo (EV10). Na południe od jeziora biegnie pieszy Szlak Nadmorski (czerwony, Świnoujście?Żarnowiec) przez Mrzeżyno, Roby, Karcino, Dźwirzyno.
Stowarzyszenie turystyki rowerowej z Kołobrzegu wyznaczyło rowerowy ?Szlak wokół jeziora Resko Przymorskie? o długości 52 km. Przy wschodniej części jeziora została poprowadzona przyrodniczo-historyczna trasa rowerowa ?Ku Słońcu?.
Jezioro jest miejscem występowania gatunków zwierząt typowo słodkowodnych i morskich. Dominującymi gatunkami ryb w wodach Reska Przymorskiego są: leszcz, krąp, płoć, szczupak pospolity, a także: węgorz europejski, okoń europejski, sandacz, lin, wzdręga, jazgarz, ukleja.
Jezioro ma brzegi w znacznym stopniu zarośnięte trzciną i niedostępne, przez co jest schronieniem dla wielu gatunków ptactwa wodnego. Na brzegach w północnej części jeziora w pobliżu wypływu Kanału Resko znajdowało się jedno z trzech stanowisk w Polsce rośliny krytycznie zagrożonej, wymienionej w Polskiej czerwonej księdze roślin ? ponikła maleńkiego.
Nad Reskiem Przymorskim zaobserwowano 13 gatunków lęgowych, w tym 4 zaliczone do zagrożonych wyginięciem ? gęś gęgawa, gągoł, wąsatka i gąsiorek. Poluje tu np. bielik a w porze przelotów zatrzymują się tu: perkozy, łyski, żurawie, mewy, gęsi i kaczki. Wśród migrujących ptaków stwierdzono także gatunki, które znajdują się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych, tj. rożeniec i rybołów. Spotykane są także rzadkie w Polsce żurawie, mewy małe i żółtonogie.
We wschodniej części Reska Przymorskiego (zachodnia część należy do gminy Trzebiatów) znajduje się obszar, który jest lęgowiskiem ptaków wodno-błotnych i ostoją dla wędrownych ptaków blaszkodziobych, a także miejscem rozrodu płazów, gadów i ssaków.