Skansen Jamneński w Koszalinie

Skansen prezentuje kulturę i tradycje mieszkańców Jamna. Wieś ta, przez swoją lokalizację między Bałtykiem, jeziorem Jamno i licznymi sieciami rzek, przez wieki pozostawała w izolacji kulturowej, dzięki czemu wykształciła się tam ciekawa i niepowtarzalna sztuka ludowa.

Zagroda Jamneńska prezentuje wystawę podzieloną na dwie części. W pierwszej, interaktywnej części można podziwiać makietę dawnego Jamna oraz przebrać się w kopię dawnego stroju jamneńskiego. Druga część prezentuje sprzęty z jakich w życiu codziennym korzystali tutejsi mieszkańcy. Najważniejszą częścią ekspozycji jest kmieca chałupa, w której zgromadzono eksponaty pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. W odremontowanej stodole odbywają się warsztaty, spotkania, projekcje filmowe i inne imprezy kulturalne.

Chętni mogą wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych propagujących rzemiosło i sztukę ludową. Do wyboru są zajęcia zapoznające z produkcją ceramiki, haftem, tkactwem, a także polichromią na desce i sklejce oraz drukiem klockowym na tkaninie. Zagroda Jamneńska to również doskonałe miejsce dla najmłodszych, którzy odkryją uroki wsi, spróbują przysmaków z domowej spiżarni, pobudzą wszystkie zmysły, rozwiną motorykę i przede wszystkim będą się świetnie bawić.

Ciekawym elementem wystawy są jamneńskie julki – skrzaty domowe z dawnych ludowych podań. Wystawę uzupełniają dwie aplikacje mobilne – “Z julkami w chacie”, czyli przewodnik po zagrodzie oraz “Z julkami po Jamnie” – zachęcająca również do wyjścia poza skansen i spaceru po miejscowości.

ul. Jamneńska 24, 75-900 Koszalin