Koszalińska Kolej Wąskotorowa
Koszalińska Kolej Wąskotorowa oferuje wycieczki na trasie Koszalin – Manowo – Koszalin, wraz ze zwiedzaniem Strzelnicy Myśliwskiej w Manowie, uczestnictwem w zajęciach Ośrodka Edukacji Ekologicznej oraz odwiedzeniem zagrody dzików. Koszalińska kolejka to wyjątkowa atrakcja dla całej rodziny. Pracownicy kolejki dla chętnych organizują grilla lub ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Koszalińska kolej wąskotorowa, istniejąca od czasów pruskich, ma rozstaw szyn 750 mm – jest więc inna niż szerokość torów, po jakich jeżdżą inne kolejki Pomorza Zachodniego. Dlaczego powstała właśnie taka kolej? Z powodów oszczędnościowych.
W 1945 roku Armia Czerwona zdemontowała niemal wszystkie torowiska wąskotorówki. Cały tabor wywiozła do ZSRR. Ocalał tylko jeden tor – na odcinku Świelino-Białogard. W 1946 roku podjęto decyzję o odbudowie koszalińskiej kolei. Na nowo ruszyła ona 2 lata później.
W 2005, od kiedy powstało Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, którego celem jest uratowanie od zniszczenia i doprowadzenie do ponownego uruchomienia koszalińskiej kolejki.
Koszalińska kolej wąskotorowa jest chronionym prawem zabytkiem i dziedzictwem kultury technicznej. Jest to też atrakcja turystyczna.
Z przejazdów koszalińskiej kolei można korzystać w okresie wakacyjnym, zgodnie z rozkładem jazdy, a przez cały rok – na zamówienie. Każdy, czy to indywidualne, czy w rodzinnym gronie może skorzystać z uroków przejażdżki.
Rosnowo to miejscowość, w której kolej startuje/kończy bieg. Znajduje się w niej plaża, kąpielisko, ognisko. Dla grup szkolnych i przedszkolnych organizowane są atrakcje w postaci zwiedzania miejscowości, a także lekcje połączone z zabawą, na temat ekologii, ochrony przyrody i energii odnawialnej. Można przejechać się też drezyną i poznać mnóstwo ciekawostek dotyczących transportu kolejowego.
?Zielone pociągi? to organizowane przez koszalińską kolej wąskotorową zajęcia z tematyki edukacji ekologicznej. Polegają na działaniach w terenie i odbywają się pod okiem przewodnika.