Muzeum Pałacowe w Trzebiatowie
Muzeum Pałacowe w Trzebiatowie oferuje prawdziwą podróż w czasie. W Saloniku Mieszczańskim zaaranżowane są pokoje bogatych mieszczan z XIX i XX wieku. Na strychu pałacu prezentowane są zabytki Trzebiatowa oraz eksponaty z wykopalisk. Warto odwiedzić wystawę dotyczącą wsi pomorskiej oraz aranżacje wnętrz z XX wieku. W czytelni dla dzieci znajduje się kolekcja prawie 400 lalek i zabawek.
Muzeum Pałacowe w Trzebiatowie mieści się klasycystycznym pałacu. Funkcjonuje w nim też Trzebiatowski Ośrodek Kultury, a także biblioteka publiczna i galeria sztuki im. Lyonela Feiningera.
Pałac został wybudowany w 1682 roku. Wcześniej istniał tu gród, zamek i klasztor. Mieszkali w nim książęta i księżne, również przyszła caryca, Maria Fiodorowna. Pałac był też domem dla Marii z Czartoryskich Wirtemberg, autorki pierwszej polskiej powieści romantycznej napisanej przez kobietę – ?Malwina, czyli domyślność serca?. Mieszkał tu również jeden ze zwycięskich generałów spod Waterloo.
Pałac z czasem podupadł. Po I wojnie światowej obiekt został przystosowany na potrzeby trzebiatowskiej szkoły rolniczej. Po II wojnie światowej znajdowały się tu koszary WOP. Obiekt był też siedzibą urzędów i kamienicą mieszkalną.
Pałac jest otwarty dla zwiedzających i działa prężnie na polu kulturalnym. Organizowane są w nim liczne wystawy, koncerty, festiwale, seminaria naukowe i szereg imprez międzynarodowych Trzebiatowskie Święto Kaszy, Trzebiatowskie Spotkania Kultur ? Sąsiady, Spotkanie Czterech Świec, seminarium naukowe ?Trzebiatów ? spotkania pomorskie?.
W Muzeum Pałacowym można zwiedzić wystawy stałe, które są poświęcone tematycznie historii miasta i okolic. Muzeum to bogate zbiory etnograficzne. Można tu zobaczyć sprzęty codziennego użytku, stroje, narzędzia rzemieślnicze, fotografie oraz wyposażenie salonu bogatych trzebiatowskich mieszczan z przełomu XIX i XX wieku: stylowe meble, porcelanę, stroje, księgozbiory i dokumenty.
Po Muzeum może oprowadzić nas przewodnik. Zwiedzanie może być połączone z poczęstunkiem oraz prezentacją multimedialną. Zwiedzać można również w stylizowanych strojach – w Muzeum znajduje się pałacowa przebieralnia.
W placówce odbywają się też zajęcia muzealne i gry tematyczne, w tym np. ,,Szukamy skarbu księżnej Anastazji?. Podczas zwiedzania można skorzystać z planszy ?Odszukaj i dopasuj? oraz ekranu dotykowego MultiTouch (do układania interaktywnych puzzli i zwiedzania ?Szlaku słonia?).
W Muzeum znajduje się też kącik malucha z: zabawkami, puzzlami, bajkami, książkami, kredkami i papierem do rysowania, a także kolekcja trzebiatowskich słoni, sklepik z pamiątkami i wydawnictwami, a także bezpłatne foldery i mapy ?Szlaku słonia?, pamiątkowe pieczęcie, pierniki norbertańskie, prasa, czasopisma. Jest tu także kącik ?Wędrującej książki?.
Muzeum Pałacowe w Trzebiatowie to również siedziba Centrum Informacji Regionalnej, które udziela informacji o wydarzeniach w regionie, noclegach, punktach gastronomicznych i rozdaje bezpłatne wydawnictwa, ulotki oraz broszurki.
We wspomnianej Galerii ,,Feininger? odbywają się wystawy czasowe, np. rzeźby, ceramiki i malarstwa.
Więcej informacji na temat zwiedzania – na stronie Muzeum.
Inne atrakcje w Trzebiatowie – Kajtur Event