Warto zobaczyć:
Velo Baltica Dziwnówek - Mrzeżyno
Przebieg szlaku Velo Baltica Dziwnówek – Mrzeżyno: Dziwnówek – Łukęcin – Pobierowo – Pustkowo – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Pogorzelica –
Mrzeżyno (38,9 km).
Start trasy
Jadąc trasą z Dziwnówka do Mrzeżyna przejeżdżamy przez Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo i docieramy do Trzęsacza.
Trzęsacz
W tej miejscowości warto obejrzeć >> ruiny kościoła św. Mikołaja z XV wieku. Dawniej budowla znajdowała się 2 km od brzegu klifu, do dziś zachował się tylko jeden fragment ściany budowli.
To, jak kościół wyglądał w całej swojej okazałości, można zobaczyć w >> Multimedialnym Muzeum na Klifie w Trzęsaczu, które znajduje się tuż obok jego ruin. Muzeum za pomocą multimedialnych narzędzi może przenieść nas w dawne czasy za pomocą obrazu, światła, dźwięku i animacji.
Rewal
Z Trzęsacza udajemy się do Rewala. Możemy skorzystać z >> kolei wąskotorowej. Linia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej przebiega przez 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal.
Do dyspozycji pasażerów są dwie trasy:
- Trasa Gryfice – Pogorzelica, o długości 39,4 km, obejmująca w sumie 15 stacji – kliknij po szczegóły
- Trasa Trzęsacz – Pogorzelica, odcinek nadmorski o długości 9,9 km, obejmujący 7 stacji, zlokalizowanych na terenie gminy Rewal – kliknij po szczegóły
Niechorze
Z Rewala możemy udać się do Niechorza. Tam polecamy zwiedzić >> latarnię morską. Położona na wysokim klifie latarnia morska w Niechorzu to ważny punkt podróżowania nadbałtyckim wybrzeżem. Ma wysokość 45 m, a taras widokowy mieści się na wysokości 37 m. Żeby do niego dotrzeć, trzeba pokonać 200 schodów, ale widok wynagradza wysiłek!
W Niechorzu zwiedzimy także dwie kolejne atrakcje, dlatego warto w tej miejscowości zrobić dłuższy postój. Pierwszą z nich jest >> Park Miniatur Latarni Morskich a drugą >> Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.
Park miniatur umożliwia zobaczenie wszystkich tego typu obiektów, które znajdują się na polskim wybrzeżu Bałtyku i to bez potrzeby zadzierania głowy! To dlatego, że park wypełniony jest modelami latarni morskich w skali 1:10. W niecałą godzinę można szczegółowo obejrzeć wszystkie z nich.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu upowszechnia wiedzę o tradycjach i historii ziemi Wybrzeża Rewalskiego oraz gromadzi, udostępnia i trwałe chroni zbiory. W sezonie letnim działalność edukacyjna skupiona jest na turystach – przybywa ich do Niechorza bardzo dużo. Pochodzą z różnych zakątków Polski.
W Muzeum dowiesz się: czym są kolorowe chorągiewki wynurzające się z dali, co to jest bałtyckie srebro, jak wypłynąć w połów i zastawić sieci, jakie tajemnicze miejsca znajdziesz w Rewalu itd. Miejsce jest czynne sezonowo – od czerwca do sierpnia można odwiedzać je od poniedziałku do niedzieli, a we wrześniu od poniedziałku do soboty. Wstęp jest płatny – oprócz czwartków, w których Muzeum można zwiedzać za darmo. Wystawy stałe, jakie można oglądać w Muzeum: Człowiek i morze, Galeria na schodach, Piaski Wybrzeży Świata, Pokój Nawigatora oraz Przyroda Bałtyku.
O Velo Baltica i Eurovelo 10
Velo Baltica to część europejskiej trasy rowerowej wokół Morza Bałtyckiego Eurovelo 10. Odcinek tego szlaku, przebiegający przez Pomorze Zachodnie, liczy około 240 km i jest podzielony na 5 etapów. Projekt Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego docelowo będzie liczyć 1,1 tys. km szlaków. Trasa prowadzi drogami rowerowymi oraz drogami o małym natężeniu ruchu i odcinkami leśnymi. Nowe odcinki łączą się z już istniejącymi bądź budowanymi przez lokalne samorządy. Postęp prac nad budową trasy można śledzić na interaktywnej mapie www.trasyrowerowe.wzp.pl.
Trasa na terenie Pomorza Zachodniego prowadzi m.in. przez następujące miejscowości: Świnoujście – Międzyzdroje – Kołczewo – Międzywodzie – Dziwnów – Dziwnówek – Łukęcin – Pobierowo – Pustkowo – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Pogorzelica – Mrzeżyno – Rogowo – Dźwirzyno – Kołobrzeg – Ustronie Morskie – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Osieki – Iwięcino – Bukowo Morskie – Żukowo Morskie – Darłowo – Jarosławiec – Łącko – Królewo – Złakowo.
Przejdź do kolejnego odcinka >> Velo Baltica Kołobrzeg – Darłowo