Velo Baltica Dziwnówek - Mrzeżyno

Przebieg szlaku: Dziwnówek – Łukęcin – Pobierowo – Pustkowo – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Pogorzelica –
Mrzeżyno (38,9 km)

Trasa rowerowa Velo Baltica stanowi część europejskiej trasy wokół Morza Bałtyckiego Eurovelo 10. Szlak prowadzi przez drogi rowerowe, drogi o małym natężeniu ruchu i przez odcinki leśne.

Velo Baltica to część europejskiej trasy rowerowej wokół Morza Bałtyckiego Eurovelo 10. Odcinek tego szlaku, przebiegający przez Pomorze Zachodnie, liczy około 240 km i jest podzielony na 5 etapów. Projekt Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego docelowo będzie liczyć 1,1 tys. km szlaków. Trasa prowadzi drogami rowerowymi oraz drogami o małym natężeniu ruchu i odcinkami leśnymi. Nowe odcinki łączą się z już istniejącymi bądź budowanymi przez lokalne samorządy. Postęp prac nad budową trasy można śledzić na interaktywnej mapie www.trasyrowerowe.wzp.pl.

Trasa na terenie Pomorza Zachodniego prowadzi m.in. przez następujące miejscowości: Świnoujście – Międzyzdroje – Kołczewo – Międzywodzie – Dziwnów – Dziwnówek – Łukęcin – Pobierowo – Pustkowo – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Pogorzelica – Mrzeżyno – Rogowo – Dźwirzyno – Kołobrzeg – Ustronie Morskie – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Osieki – Iwięcino – Bukowo Morskie – Żukowo Morskie – Darłowo – Jarosławiec – Łącko – Królewo – Złakowo.

Velo Baltica Dziwnówek – Mrzeżyno w szczegółach

Jadąc trasą z Dziwnówka do Mrzeżyna przejeżdżamy przez Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo i docieramy do Trzęsacza. W tej miejscowości warto obejrzeć ruiny kościoła z XV wieku. Dawniej budowla znajdowała się 2 km od brzegu klifu, do dziś zachował się tylko jeden fragment ściany budowli. 

To, jak kościół św. Mikołaja wyglądał w całej swojej okazałości, można zobaczyć w Multimedialnym Muzeum na Klifie w Trzęsaczu, które znajduje się tuż obok ruin. Muzeum za pomocą multimedialnych narzędzi może przenieść nas w dawne czasy za pomocą obrazu, światła, dźwięku i animacji. 

Więcej o Multimedialnym Muzeum na Klifie w Trzęsaczu – klik.

Z Trzęsacza udajemy się do Rewala. Możemy skorzystać z kolei wąskotorowej. Obecnie Nadmorska Kolej Wąskotorowa kursuje pomiędzy Gryficami a Pogorzelicą. Linia kolejowa przebiega przez 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal.

Do dyspozycji pasażerów są dwie trasy:

  • Trasa Gryfice – Pogorzelica, o długości 39,4 km, obejmująca w sumie 15 stacji – kliknij po szczegóły
  • Trasa  Trzęsacz – Pogorzelica, odcinek nadmorski o długości 9,9 km, obejmujący 7 stacji, zlokalizowanych na terenie gminy Rewal – kliknij po szczegóły

Więcej o Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – tutaj.

Z Rewala możemy udać się do Niechorza. Tam polecamy zwiedzić latarnię morską. Położona na wysokim klifie latarnia morska w Niechorzu to ważny punkt podróżowania nadbałtyckim wybrzeżem. Ma wysokość 45 m, a  taras widokowy mieści się na wysokości 37 metrów. Żeby do niego dotrzeć, trzeba pokonać 200 schodów, ale widok wynagradza wysiłek!

Więcej o latarni morskiej w Niechorzu – kliknij.

W Niechorzu także zwiedzimy dwie kolejne atrakcje, dlatego warto w tej miejscowości zrobić dłuższy postój. Pierwszą z nich jest Park Miniatur – kliknij a drugą Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu – więcej informacji tutaj.  

Park miniatur latarni morskich w Niechorzu umożliwia  zobaczenie wszystkich tego typu obiektów, które znajdują się na polskim wybrzeżu Bałtyku i to bez potrzeby zadzierania głowy!

Jest to park wypełniony modelami latarni morskich w skali 1:10. W niecałą godzinę można szczegółowo obejrzeć wszystkie modele.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu upowszechnia wiedzę o tradycjach i historii ziemi Wybrzeża Rewalskiego oraz gromadzi, udostępnia i trwałe chroni zbiory. W sezonie letnim działalność edukacyjna skupiona jest na turystach – przybywa ich do Niechorza bardzo dużo w sezonie letnim. Pochodzą z różnych zakątków Polski.

W Muzeum dowiesz się: czym są kolorowe chorągiewki wynurzające się z dal, co to jest bałtyckie srebro, jak wypłynąć w połów i zastawić sieci, jakie tajemnicze miejsca znajdziesz w Rewalu itd. Miejsce jest czynne sezonowo – od czerwca do sierpnia można odwiedzać je od poniedziałku do niedzieli, a we wrześniu od poniedziałku do soboty. Wstęp jest płatny, oprócz czwartków, w których Muzeum można zwiedzać za darmo. Wystawy stałe, jakie można oglądać w Muzeum: Człowiek i morze, Galeria na schodach, Piaski Wybrzeży Świata, Pokój Nawigatora oraz Przyroda Bałtyku.