Rzeka Ina
Rzeka Ina jest prawym dopływem Odry. Płynie przez Pobrzeże Szczecińskie, Pojezierze Zachodniopomorskie i, na krótkim odcinku źródłowym, przez Pojezierze Południowopomorskie. Miastami, które leżą nad Iną, są: Goleniów, Recz i Stargard. Rzeka ma długość 129 km a powierzchnia jej dorzecza obejmuje obszar 2189 km?. Jej największe dopływy to Mała Ina, Stobnica i Krąpiel.
Rzeka Ina wypływa z torfowiska położonego na północny-wschód od Ińska, na wysokości około 120 m n.p.m. To na wschód od kolonii Gronówko (ok. 2,5 km), na obszarze gminy Kalisz Pomorski, na Równinie Drawskiej. Ina uchodzi poniżej jeziora Dąbie do odcinka Odry zwanego Domiążą, na wysokości 0,8 m n.p.m.
Wody Iny, zwłaszcza w górnym jej biegu, są czyste (występują w niej nawet pstrągi). Zanieczyszczenia wprowadza Mała Ina oraz ścieki z miast położonych nad dolnym biegiem (Stargard i Goleniów).
W górnym biegu przyjmuje dopływ z jeziora Ińsko, a następnie przepływa przez kilka jezior. W pobliżu wsi Bytowo niemal połowa wód Iny płynie do Pęzinki (jej druga nazwa to Skradziona Ina). Na Pobrzeżu Szczecińskim, między Stargardem a Goleniowem, rzeka płynie wśród lasów Puszczy Goleniowskiej. Od Stargardu jest dostępna dla małych barek, a od Goleniowa dla małych statków rzecznych – teoretycznie, ponieważ przewrócone drzewa w jej korycie, jak i zarośla wierzbowe, które zarastają nurt, to uniemożliwiają.
Przepiękny i raczej łatwy szlak kajakowy o długości 104 km prowadzi od Recza, przez Stargard i Bącznik, do Inoujścia. Dzięki niemu można zobaczyć, jak zmienny charakter posiada rzeka. Na początkowym odcinku jest szeroka i zabagniona. Od Goleniowa jest węższa i głębsza.
Odcinek ?Meandry Iny?, który startuje w Bączniku, idealnie nadaje się na rodzinne spływy. Ma on niewiele ponad 30 km i płynie przez gęste lasy Puszczy Goleniowskiej, przez Goleniów, aż do Lubczyny nad Jeziorem Dąbie. Znajduje się tutaj aż 6 przystani ze slipami, pomostami, wiatami turystycznymi i miejscami biwakowymi. Bardziej doświadczeni kajakarze będą chcieli spróbować swoich sił na końcowym odcinku Krąpieli, o stromych zboczach i kamienistym dnie.