Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie ma swoją siedzibę w budynku dawnego ewangelickiego domu modlitwy. Stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny w okolicy. Przygotowywane są tutaj utwory dramatyczne polskich i światowych twórców. W teatrze odbywa się ponad 300 spektakli rocznie.
Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie nosi imię polskiego wieszcza, Juliusza Słowackiego. Mieści się przy ulicy Plac Teatralny 1.
To jedyny teatr zawodowy w mieście i jedna z największych instytucji kulturalnych Pomorza Środkowego.
W repertuarze teatru znajdują się pozycje ważne dla polskiej dramaturgii. Teatr średnio wystawia sześć premier w ciągu roku ze swoim kilkunastoosobowym zespołem. Spektakle grane są także poza teatrem. Najlepiej jest śledzić stronę teatru, żeby być na bieżąco z wystawianymi sztukami.
Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie organizuje jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych: Koszalińskie Konfrontacje Młodych ?m-teatr?.
Własny budynek Teatr ma od 1958 roku. Instytucja mieści się w dawnym domu parafialnym gminy ewangelickiej. Gmach ten pełnił wiele funkcji: obozu przejściowego dla uciekinierów z Prus Wschodnich, szpitala zakaźnego oraz siedziby domu widowiskowo-sportowego i innych instytucji. Piękny, zabytkowy budynek, który w latach 2007-2008 przeszedł modernizację, położony jest niemal w centrum miasta.
Pierwszą premierą teatru były ?Śluby panieńskie? Aleksandra Fredry, a pierwszą w nowych murach – ?Fantazy? Juliusza Słowackiego.
Teatr wystawia sztuki dla osób w każdym wieku. Można w nim oglądać dramaty klasyczne i współczesne polskie, a także monodramy i spektakle muzyczne, jak również bajki i baśnie. Aktorzy mają wpływ na repertuar. W ramach teatru działa Scena Inicjatyw Aktorskich, a pod auspicjami BTD ? Stowarzyszenie ?Aktorzy Po Godzinach?.
Misją teatru jest dialog z widzem i wpływanie na emocje.
O popularności wystawianych sztuk świadczy fakt, że widzowie wracają do ponownie wystawianych spektakli.
Od 2007 r. dyrektorem BTD jest Zdzisław Derebecki, a jego dramaturgiem ? od 2018 r. ? Tomasz Ogonowski.