Latarnia morska w Darłowie
Wysokość wieży: 22 m
Latarnia morska w Darłowie mieści się w dzielnicy Darłowa, Darłówku, tuż przy wejściu do portu. Przez nietypowe położenie zalewana jest w czasie sztormów, przez co bywa niedostępna dla turystów. Czasami poziom wody w basenie portowym podnosi się, a latarnia wygląda jakby stała na wodzie. Budynek nie przypomina klasycznej latarni, ponieważ powstał jako wieża przy stacji pilotów.
Latarnia morska w Darłowie usytuowana jest przy wejściu do portu w Darłówku, we wschodniej części Darłowa, gdzie ujście ma rzeka Wieprza i między latarniami w Gąskach i Jarosławcu. Jest zlokalizowana na ul. Wschodniej 14.
Latarnia morska w Darłowie została wzniesiona w XIX wieku.
Była najpierw niedużym parterowym budynkiem z czerwonej cegły z kwadratową wieżą. Mieszkał w niej latarnik, który dbał o to, aby lampa na latarni świeciła światłem stałym.
Obecna wysokość wieży latarni to 22 metry. Budynek jest w pełni nowoczesny, choć wygląda jak po ostatnim remoncie w 1927 roku. Przez lata zmieniały się źródła światła na latarni. Podczas modernizacji podwyższono wieżę o jedną kondygnację, na której została zbudowana galeryjka i laterna z białą kopułą. Zmieniono także optykę latarni. Dziś w latarni używana jest żarówka o mocy 500 W. Od 1996 roku latarnia może świecić nieprzerwanie nawet przy braku zasilania prądem elektrycznym przez tydzień. Mechanizm, który wskazuje drogę statkom, jest nowoczesny. Wysokość światła to 19,7 m n.p.m. Na żądanie wysyła sygnał wg alfabetu Morse?a.
Co ciekawe, miejsce, w którym stoi latarnia, nie jest dla niej korzystne. Jesienią i zimą cały budynek w czasie sztormów zalewa woda a ściana od strony morza jest skuta lodem. Z tych względów północna ściana została umocniona – obmurowano ją dodatkową warstwą cegieł i położono tynkiem cementowo – wapiennym. Warstwa wynosi 54 cm. Z powodów wilgotności i zasolenia murów, latarnia przez lata była niedostępna dla turystów.
Można ją zwiedzać od 2006 roku. Turyści mogą zwiedzać obiekt każdego dnia tygodnia – w sezonie mogą podziwiać ze szczytu latarni zachody słońca nad morzem.
W dolnej części budynku znajduje się kasa biletowa i sklep z pamiątkami. W środku można zapoznać się z historią latarnictwa i latarni w Darłowie.