Szlak Gotów to szlak rowerowy, którego początek znajduje się w Lubiatowie na rozwidleniu ulic Lubiatowska i Jeziorna, gdzie znajduje się osiedle koszalińskie, zlokalizowane nad Jeziorem Lubiatowskim.
Po przejechaniu 100 metrów znajduje się pierwszy przystanek na trasie – po lewej stronie mijamy zaniedbany cmentarz ewangelicki z XIX w. Po kolejnych 680 metrach zobaczymy punkt widokowy. Warto się na niego wdrapać, aby podziwiać panoramę doliny Dzierżęcinki i jeziora Lubiatowo. Może uda nam się dostrzec tam łabędzia niemego, którego siedliskiem jest akwen.
Przez 3,6 km jedziemy wśród pól i zagajników. Docieramy do Wyszeborza – to mała wieś, która leży na terenie gminy Manowo. Warto tu wsiąść z roweru, aby pochodzić po terenie neobarokowego pałacu z końca XIX wieku. Obok niego znajduje się niewielki park krajobrazowy. We wsi znajdują się także zabudowania dawnej plebanii. Mijamy je jadąc wzdłuż murów otaczających wzniesienie, na którym stał dawniej kościół ewangelicki. Następnie zjeżdżamy z brukowanej drogi w prawo i wjeżdżamy na leśną drogę. Po 5,9 km docieramy do jeziora Wyszewskiego.
Po kilometrze i kilkuset metrach dojeżdżamy do mostka nad strumykiem wypływającym z jeziora Wyszewskiego i zmierzamy w kierunku Wyszewa. To wieś, w której znajduje się neogotycki kościół parafialny p.w. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Po 9,1 km wjeżdżamy na most na rzece Wyszewka. Gdy miniemy zabudowania dawnej gorzelni, za Świetlicą skręcamy w lewo w drogę żużlową. Jest to nasyp dawnej kolejki wąskotorowej trasa Manowo ? Polanów. Tutaj łączy się z niebieskim szlakiem prowadzącym do wsi Rekowo, jednak po kilku kilometrach leśnym duktem odbija w prawo w kierunku Mostowa.
Szlak prowadzi do wsi drogą pożarową nr 8, obok małej leśniczówki Poniki (17 km).
Dalej, przy zabudowaniach do ujęcia i punktu uzdatniania wody, wiedzie drogą ułożoną z betonowych płyt.
Następnie skręcamy w prawo w drogę asfaltową i wyjeżdżamy na główną trasę nr 11 Koszalin ? Poznań, aby przedostać się na drugą stronę jeziora groblą z mostem na Radwi (18,1 km).
Za mostem skręcamy w lewo. Tu szlak prowadzi lewym brzegiem rzeki. Po przejechaniu około 2 kilometrów od zjazdu dojeżdżamy do rezerwatu archeologicznego ?Kamienne Kręgi?, który jest celem wyprawy ? cmentarzysko Gotów i Gepidów z I i II wieku n.e. Miejsce to zaliczane jest do największych w tej części Europy. Więcej o tym miejscu na blogu mynaszlaku.pl.
Szlak Gotów
Szlak Gotów – przebieg: Koszalin Lubiatowo, Wyszebórz, Wyszewo, Mostowo, rezerwat ?Kręgi Kamienne? (20,4 km)
Szlak prowadzi z koszalińskiej dzielnicy Lubiatowo do rezerwatu archeologicznego, gdzie zachowały się miejsca kultu i cmentarzyska Gotów z I i II wieku.
Warto zobaczyć: