Winnica Turnau w Baniewicach
W Baniewicach znajduje się Winnica Turnau – największa w województwie zachodniopomorskim winnica. Winnica Turnau składa się z dwóch parceli mających w sumie 34 hektarów. Pole ma powierzchnię 28 ha.
Nasadzenia oraz remont dziewiętnastowiecznego budynku gospodarczego trwały od 2010 roku i pozwoliły na stworzenie nowoczesnej winnicy z własną przetwórnią. Obecnie wyposażenie przetwórni i własne laboratorium pozwalają na precyzyjne kontrolowanie wszystkich parametrów wina, na każdym etapie produkcji. W zabytkowym budynku wytwórni znajdują się również biura, sala degustacyjno-koncertowa oraz sklep, w którym klienci dostaną najlepsze wina z Polski.
Winnica Turnau to firma rodzinna. Wszystko zaczęło się od Jerzego Turnaua, który był właścicielem ziemskim i twórcą kursów rolniczych we Lwowie. Historia nie pozwoliła na bezpośrednią kontynuację jego dzieła, ale dała jej początek.
Zbigniew Turnau, jeden z prawnuków Jerzego, od wielu lat prowadzi duże gospodarstwo rolne. Zajmuje się uprawą zbóż i rzepaku, w czym pomaga mu syn Jacek. Korzystna lokalizacja i przyjazny owocom klimat zrodziły wreszcie pytanie: a może wino? Tym bardziej, że jednym z wieloletnich współpracowników Zbigniewa jest Tomasz Kasicki, sadownik i od 2013 również enolog. Wśród licznych potomków Jerzego Turnaua jest też Grzegorz, który po pradziadku odziedziczył zdolności artystyczne. Odległych (geograficznie i zawodowo) kuzynów połączyła wiele lat temu przyjaźń i wspólne marzenie o powrocie do rodzinnych tradycji. Pewnego dnia panowie Zbigniew, Grzegorz, Tomasz i Jacek postanowili połączyć swoje siły i tak powstała Winnica Turnau.
Właściciele poszukali wsparcia wśród bardziej doświadczonych winiarzy. Zaproszenie do współpracy z winnicą przyjął Frank Faust ? uznany twórca win z Nadrenii.
W Winnicy Turnau rosną głównie szczepy solaris i johanniter, a także riesling, hibernal, seyval blanc, rondo, regent i cabernet. Tworzy się tu również wino lodowe z zamarzniętych zimą owoców. W niedalekiej przyszłości w ofercie pojawi się polskie wino musujące.
W latach 90-tych termin ?Wina z Polski? prawie nie istniał. W ostatnich latach sprzedaż wina polskiego, jak i zainteresowanie tą tematyką, stale jednak rośnie. Wycieczki do winnic stają się w Polsce coraz bardziej popularne.
Winnicę można zwiedzać. Odwiedziny w tym miejscu są szansą na zdobycie nowej wiedzy o kulturze wina. Oprócz wycieczki po winnicy odwiedzający mogą też degustować wino produkowane przez Winnicę.
Właściciele obiektu zachęcają gości także do wsłuchania się w (między innymi) muzykę jazzową, której twórcy koncertują w Winnicy.
Do Winnicy można wybrać się też rowerem, np. szlakiem BlueVelo – Gryfino-Trzcińsko Zdrój.